Kosmiczna fabryka utknęła na orbicie. Varda Space stwarza zagrożenie

Pierwsza kosmiczna fabryka leków firmy Varda Space Industries utknęła na orbicie. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) odmówiły jej pozwolenia na ponowne wejście w ziemską atmosferę „ze względu na ogólną analizę bezpieczeństwa, ryzyka i wpływu”.

Kosmiczna fabryka zawieszona na orbicie

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz FAA odmówiły Varda Space pozwolenia na sprowadzenie ich kosmicznej fabryki z powrotem na Ziemię. Po wyprodukowaniu pierwszych leków w kosmosie kapsuła pozostaje zawieszona na orbicie do odwołania.  

Varda Space złożyła wniosek do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych o pozwolenie na wylądowanie kapsułą na poligonie w Utah, jednak spotkała się z odmową. Na ten moment statek zawieszony na orbicie czeka na pozwolenie. FAA oraz Siły Powietrzne argumentują taką decyzję względami bezpieczeństwa, co sugeruje, że kapsuła nie spełnia wszystkich wymogów regulacyjnych. 

Reklama

Prośba firmy nie została obecnie uwzględniona „ze względu na ogólną analizę bezpieczeństwa, ryzyka i wpływu”. Jak informuje Varda Space na swoim profilu na X, statek nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. 

Kosmiczna fabryka Varda Space

Statek kosmiczny firmy Varda Space został wyniesiony na orbitę 12 czerwca za pomocą Falcona 9, czyli rakiety od SpaceX. Kosmiczna fabryka została zaprojektowana w taki sposób, aby można było na jej pokładzie wytwarzać produkty w środowisku mikrograwitacji, a następnie sprowadzać je na Ziemię.  

Pierwsze udane eksperymenty związane z produkcją leków udało się przeprowadzić już 30 czerwca. Na orbicie zostały wyhodowane kryształki rytonawiru stosowane w leczeniu HIV. Środowisko mikrograwitacji zapewnia pewne korzyści, które przekładają się na lepszą produkcję w przestrzeni kosmicznej. Powstałe w takich warunkach kryształki rytonawiru są większe i doskonalsze niż te wyprodukowane na Ziemi.  

Jednak, mimo sukcesu produkcji, leki w dalszym ciągu nie zostały sprowadzone na Ziemię. Kapsuła Varda Space miała być pierwotnie sprowadzona 5 lub 7 września, ale wniosek firmy został odrzucony przez FAA. Varda zwróciła się formalnie o przemyślenie decyzji, wniosek jest w dalszym ciągu rozpatrywany.   

Polecamy na Antyweb | Elon Musk zdecydował. To koniec darmowych social mediów?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: orbita okołoziemska | mikrograwitacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy