Czy dziś jest pełnia Księżyca? Ta najbliższa to Księżyc Żniwiarzy

Pełnia Księżyca we wrześniu to wydarzenie, które fascynuje wiele osób z uwagi na wyjątkowe cechy tego zjawiska. Jej nazwa ma ścisły związek z porą roku, w której występuje. To między innymi Księżyc Żniwiarzy, Księżyc Plonów lub Księżyc Kukurydziany. Jaki wpływ na człowieka będzie mieć wrześniowa pełnia?

Pełnia Księżyca we wrześniu. Kiedy oglądać Księżyc Żniwiarzy?

Wielkimi krokami zbliża się pełnia Księżyca we wrześniu. To zjawisko astronomiczne potocznie najczęściej nazywane jest Pełnią Żniwiarzy, Pełnią Księżyca Plonów albo Pełnią Kukurydzianego Księżyca. Niekiedy spotkać się można również z określeniem Księżyc Wina.

Nazwa pełni Księżyca we wrześniu wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki. Uważa się, że pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów.

Reklama

Kiedy jest Pełnia Księżyca we wrześniu? Tarcza będzie w pełnej okazałości w piątek, 29 września. Księżyc Żniwiarzy powinien osiągnąć zenit o godz. 11.58, jednak najlepszy moment, aby go podziwiać będzie wieczorem, gdy zapadnie zmrok.

Jak Księżyc Żniwiarzy i pełnia wpłynie na człowieka?

Zjawisko to może być odczuwalne na kilka dni przed lub kilka dni po całkowitej pełni Księżyca. Niektóre osoby podczas pełni Księżyca we wrześniu mogą mieć problemy ze snem, a także odczuwać zmęczenie i lęk. Są również tacy, którzy pod wpływem tego zjawiska odczuwają potrzebę głębokiej metamorfozy.

Ciekawostką jest fakt, że w Chinach pojawienie się Księżyca Żniwiarzy jest powiązane z obchodami Święta Środka Jesieni. To okazja do tego, aby spędzić wspólnie czas z rodziną lub przyjaciółmi i razem podziwiać pełnię Księżyca we wrześniu.

Jak oglądać pełnię Księżyca we wrześniu?

Do obserwacji pełni Księżyca we wrześniu nie trzeba specjalnych przygotowań. Nie potrzebujemy sprzętu obserwacyjnego, aby zobaczyć to zjawisko astronomiczne. Jednak, by widoczność była jak najlepsza, warto udać się w miejsce poza miastem, ponieważ tam nie występuje sztuczne światło. 

W czasie tej fazy Księżyca jest on oświetlany przez Słońce i dlatego jest widoczny z Ziemi w całej okazałości. Jedynym czynnikiem, który może nam przeszkodzić w obserwacji może być zachmurzenie.

Zobacz także:

Indie wylądowały na Księżycu, ale teraz mają poważny problem

NASA stworzyła oszałamiające zdjęcie. Tak wyraźny nie był nigdy

To nie żart. Ogłosili plan budowy gigantycznego teleskopu na Księżycu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca | superksiężyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy