Bezos z Muskiem zrobią choinkę na niebie. Tysiące satelitów w ramach rywalizacji

Jeff Bezos zamierza rzucić wyzwanie firmie Elona Muska. W piątek ma wystartować Projekt Kuiper, w ramach którego Amazon przygotowuje się do utworzenia megakonstelacji satelitów internetowych na wzór Starlink. Już kosmiczny pociąg Muska stwarza problemy, a dodatkowe tysiące satelitów sprawi, że niebo zabłyśnie jak bożonarodzeniowa choinka, utrudniając pracę astronomom.

Rywalizacja Bezosa i Muska nabiera tempa

W tym tygodniu ma wystartować Projekt Kuiper. W ramach którego Amazon przygotowuje się do wystrzelenia dwóch demonstracyjnych satelitów internetowych. Dadzą one początek megakonstelacji złożonej z 3236 pojedynczych satelitów, które pewnego dnia staną się poważną konkurencją dla usługi kosmicznej Starlink, którą realizuje Musk. 

Wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów KuiperSat-1 i KuiperSat-2 zaplanowano na piątek 6 października. Zostaną one wyniesione na pokładzie rakiety Atlas V należącej do United Launch Airlines (ULA) z Cape Carneval na Florydzie. Start rozpocznie się o godzinie 14:00 czasu wschodniego. Nadchodząca piątkowa misja została nazwana Protofligh i ma rozpocząć ogromny Projekt Kuiper Amazona. 

Reklama

Jeff Bezos chce stać się godną konkurencją dla aktualnie wiodącego na rynku internetu szerokopasmowego Elona Muska. Aktualnie SpaceX dysponuje 4812 działającymi satelitami Starlink, drugą w kolejności jest londyńska firma One Web, która w porównaniu do Muska, dysponuje skromnymi 632 satelitami internetowymi. Starlink skupia się przede wszystkim na bezpośrednich usługach konsumenckich, natomiast OneWeb obsługuje głównie dostawców usług internetowych.  

Liczba satelitów na nocnym niebie rośnie, co staje się problemem

Sieć satelitów Starlink Elona Muska jest na tyle rozbudowana i na tyle jasna, że stwarza poważne problemy zarówno astronomom amatorom, jak i naukowcom. Nie tylko światło stoi tutaj na przeszkodzie, ale jak się okazuje również to, że satelity emitują fale radiowe zakłócające obserwacje wszechświata radioteleskopom.  

Mimo że niektórzy czekają, aż kosmiczny pociąg Elona Muska zawita nad polskie niebo, to wielu astronomów zgłasza sprzeciw w związku z obecnością satelitów na niebie. Jednak usługa, którą oferuje SpaceX, jest na tyle atrakcyjna, że rząd nie sprzeciwia się działaniom miliardera. Do gromady ponad czterech tysięcy Starlinków mają jeszcze dołączyć tysiące satelitów Bezosa, co za tym idzie, nocne niebo za sprawą działalności człowieka zmieni się w bożonarodzeniową choinkę. Co więcej, im więcej satelitów na orbicie, tym większe ryzyko kolizji rakiety z którymś z nich. 

Amazon stawia na nowoczesne rozwiązania proponując model hybrydowy

Projekt Kuiper Amazon rozpoczął się w 2018 roku i właśnie wchodzi w fazę testową. Bezos chce, aby udostępniona przez niego usługa łączyła w sobie funkcje Starlink i OneWeb. Ma udostępniać zarówno bezpośrednie usługi konsumenckie, jak i wspierać naziemną sieć komunikacyjną. Udało się już uzyskać pierwszych klientów. Vodafone oraz Vodacom chcą wykorzystać Projekt Kuiper do rozbudowy swoich sieci 4G/5G.  

Bezos podobnie jak Musk i OneWeb chce, aby jego satelity „zmniejszyły przepaść cyfrową, zapewniając szybkie i niedrogie łącze szerokopasmowe społecznościom nieobsługiwanym lub niedostatecznie obsługiwanym przez tradycyjne technologie komunikacyjne”.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | SpaceX | Jeff Bezos | Amazon | Starlink | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama