Zmywarka – czy warto? Jak wybrać najlepszą?

Jeśli nie masz jeszcze w domu zmywarki, to jest spora szansa, że ten temat pojawia się od czasu do czasu w twoich rozważaniach. Kupić? Nie kupić? Opłacalny wydatek, a może jednak fanaberia? A jeśli już kupować zmywarkę, to jaką? Czy warto mieć takie urządzenie oraz jakimi kryteriami najlepiej się kierować przy jego wyborze – podpowiada marka Bosch, jeden z czołowych producentów artykułów gospodarstwa domowego.

Czy warto kupić zmywarkę? Zalety posiadania zmywarki

  • Zmywarka - komfort i oszczędność czasu

Podstawową zaletą posiadania zmywarki jest wygoda i oszczędność czasu. To argument nie do zbicia - gdy zmywa za nas urządzenie, oszczędza nam to mnóstwo czasu i energii. Wstawienie naczyń do zmywarki zajmuje tylko chwilę (należy pamiętać jedynie o usunięciu resztek jedzenia - a najlepiej namoczyć naczynia zaraz po odstawieniu), a dalej urządzenie robi wszystko samodzielnie. Ręczne umycie takiej samej liczby naczyń zajęłoby nam kilkakrotnie więcej czasu. W przypadku czteroosobowej rodziny i konieczności wstawiania zmywarki każdego dnia, mówimy o oszczędności rzędu pół godziny dziennie lub więcej. Dodatkowy bonus - nie narażamy wówczas delikatnej skóry dłoni na codzienny kontakt z wodą i detergentami.

  • Naczynia ze zmywarki - idealnie czyste

Niewątpliwym plusem zmywarki jest też dokładność mycia i higiena. Naczynia wyciągnięte ze zmywarki są wyparzone i lśniące - nie osiągniemy tego efektu, myjąc wszystko ręcznie. Już sam zlew i gąbki używane do mycia naczyń są siedliskiem bakterii. Dodatkowo, jeśli higiena jest dla nas ważnym aspektem, możemy wziąć pod uwagę model zmywarki posiadający specjalną opcję sterylizacji naczyń. Przykładowo zmywarki Bosch wyposażono w opcję Higiena Plus, dzięki której suszenie naczyń odbywa się w podwyższonej temperaturze. To świetne rozwiązanie dla alergików lub rodziców małych dzieci, którzy chcieliby mieć pewność, że akcesoria i buteleczki dla malca są idealnie wyparzone.

  • Czy zmywarka oszczędza wodę?

A jak to jest z oszczędnością? Zmywarki wprawdzie pobierają prąd, ale jeśli wybierzemy model o wysokiej klasie efektywności energetycznej (najlepiej A++ lub A+++), to różnica w rachunkach praktycznie nie będzie odczuwalna. Jeśli zaś chodzi o wodę, mycie w zmywarce paradoksalnie pomaga ją zaoszczędzić. Jeśli porównamy zużycie wody potrzebnej do umycia takiej samej liczby naczyń (pełnego załadunku przeciętnej zmywarki) dwoma sposobami, to zmywarka zużyje około 9-10 litrów wody, podczas gdy myjąc ręcznie, zużyjemy jej nawet około 40 litrów. W skali roku możemy oszczędzić w ten sposób nawet 8500 litrów wody.

Nie wiesz, czy zmywarka zmieści się w twojej kuchni? Zastanawiasz się, czy jej montaż będzie bardzo trudny? Dowiedz się, jak samodzielnie zamontować wolnostojącą zmywarkę, a jak taką pod zabudowę>>

Jak wybrać zmywarkę?

Gdy już zdecydujemy się na zakup zmywarki, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze modelu idealnie spełniającego nasze potrzeby. Posiadanie zmywarki właściwie nie ma żadnych wad, a jedynym minusem mogłyby być ewentualne usterki, dlatego najlepiej jest wybrać sprzęt od godnego zaufania producenta. Warto też zwrócić uwagę na długość gwarancji i opinie o oferowanym przez daną markę serwisie. Co jeszcze jest istotne?

  • Jaka zmywarka: do zabudowy czy wolnostojąca?

Pierwszym wyborem, który musimy podjąć, jest to, czy zmywarka będzie wolnostojąca, czy pod zabudowę. Wolnostojący sprzęt jest dobrym rozwiązaniem, gdy mamy już wyposażoną kuchnię i nie planujemy większego remontu. Kwestia wolnego miejsca jest drugorzędna - ale o tym powiemy później. Zmywarka pod zabudowę to dobra opcja, gdy właśnie aranżujemy lub remontujemy kuchnię, szczególnie gdy wymieniamy meble kuchenne. Sprzęty pod zabudowę sprawiają, że pomieszczenie wygląda spójnie i estetycznie. Ich wadą jest ewentualna kwestia naprawy - aby dostać się do urządzenia, zazwyczaj trzeba rozmontować blat. Ciekawą opcją są zmywarki podblatowe, czyli wolnostojące ze zdejmowanym blatem. Wsuwa się je w miejsce szafki, dzięki czemu można je połączyć z już istniejącą w kuchni zabudową.

  • Jaka pojemność zmywarki? Jaką wybrać zmywarkę - dużą czy małą?

Zmywarka to nie jest już urządzenie dostępne tylko dla nielicznych, którzy mogą pochwalić się sporą kuchnią. Obecnie zmywarki dostępne są w tak wielu wersjach i rozmiarach, że każdy może się zdecydować na taki sprzęt. Wśród zmywarek Bosch znajdziemy m.in. modele modułowe, które można zamontować np. w wysokiej szafce - na wysokości wzroku. W ofercie dostępne są również zmywarki o standardowej szerokości 60 cm oraz mniejsze - 45 cm, które idealnie wpasują się w węższą kuchnię. W wyjątkowo małej kuchni o niewielkich możliwościach aranżacyjnych najlepiej sprawdzi się zmywarka Bosch ActiveWater Smart - wolnostojąca zmywarka kompaktowa, którą można ustawić np. na blacie.

Oprócz rozmiarów naszej kuchni, ważna jest też liczba domowników. Dla przeciętnej czteroosobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie zmywarka o standardowej pojemności i szerokości 60 cm mieszcząca 13 kompletów naczyń. Dla pary lub singla rozsądniejszym wyborem może być mniejsza zmywarka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Niezawodna, energooszczędna, odpowiednio duża, idealnie dopasowana do naszej kuchni - te cechy powinna mieć nasza zmywarka. Czy jest coś jeszcze, co może przesądzić o wyborze tego, a nie innego sprzętu? Są to dodatkowe opcje i funkcjonalności, których może być całkiem sporo.

  • Programy zmywania

Warto przyjrzeć się programom, w jakie wyposażone są zmywarki, np. Automatyczny, do mycia garnków, Eco czy Skrócony. Im ich więcej, tym lepiej dopasujemy działanie zmywarki do naszych potrzeb w danym momencie.

Niektóre urządzenia Bosch dodatkowo posiadają program Szkło umożliwiający bezpieczne mycie delikatniejszych naczyń, czy Cichy, dzięki któremu nawet nastawienie zmywarki w nocy nie zaburzy spokojnego snu domowników.

Równolegle z wybranym programem można użyć funkcji dodatkowych, takich jak Higiena Plus (pomagająca zadbać o higienę) czy Suszenie Ekstra (pozwalające na dokładne wysuszenie nawet plastikowych pojemników). Osoby będące wiecznie w biegu szczególnie docenią funkcje VarioSpeed lub VarioSpeed Plus, które pozwalają skrócić czas mycia nawet trzykrotnie.

  • Funkcje wyświetlacza

Wyświetlacz powinien być czytelny i estetyczny. Ale co, gdy mamy zmywarkę w zabudowie i na zewnątrz niczego nie widać? Skąd wiadomo, czy zmywarka już skończyła cykl mycia? Z pomocą przychodzą nowoczesne funkcje, takie jak InfoLight, czyli wyświetlanie czerwonego punktu na podłodze podczas trwania cyklu mycia, albo TimeLight, czyli wyświetlanie na podłodze informacji o przebiegu mycia, m.in. czasu, który pozostał do końca.

  • Energooszczędność

Żeby mówić o energooszczędnym urządzeniu, w pierwszej kolejności powinniśmy zerknąć na klasę efektywności energetycznej. Najlepsze będą sprzęty o klasie A++ lub A+++. Ale to nie wszystko. Godne uwagi są również zmywarki Bosch z technologią Zeolith, które do suszenia naczyń wykorzystują minerał zeolit posiadający zdolność przetwarzania pochłoniętej wilgoci w energię cieplną. Dzięki temu suszenie odbywa się szybciej, a jednocześnie przy niespotykanie niskim poborze energii elektrycznej.

  • Funkcjonalne wnętrze zmywarki

Kosze, w których umieszczamy naczynia i sztućce, to bardzo ważny element zmywarki. Od ich funkcjonalności zależy, czy będziemy w stanie komfortowo załadować zmywarkę oraz czy naczynia będą w nich bezpieczne, a ich mycie - dokładne. W zmywarkach Bosch o jak największą efektywność mycia dbają m.in. kosze VarioFlex z ruchomymi elementami, dzięki którym dopasujemy wnętrze zmywarki do swoich potrzeb. Dzięki temu nawet delikatne szkło może być myte w dolnym koszu, a swoje miejsce znajdą nawet naczynia o nietypowym kształcie, np. wąskie wazony. Dodatkowo możemy regulować wysokość górnego kosza dzięki 3-stopniowemu systemowi regulacji RackMatic. W myciu kieliszków pomoże specjalny stojak GlassSecure, zapewniający ich dokładne i bezpieczne mycie. Przydatną funkcją może być też oświetlenie wnętrza zmywarki (w urządzeniach Bosch funkcja EmotionLight).

Advertisement
.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy