Własny sklep internetowy? Podpowiadamy, z jakich narzędzi skorzystać

Rozwój technologii i Internetu sprawił, że podejmowanie większości działań stało się zdecydowanie prostsze i efektywniejsze. Dotyczy to także zakupów realizowanych w sklepach internetowych. Badania nie pozostawiają wątpliwości: korzystamy z tego rozwiązania coraz chętniej, przy tym robią to również grupy społeczne, które do tej pory preferowały korzystanie z usług tradycyjnych sklepów. Niezaprzeczalne zalety e-commerce jeszcze bardziej podkreśliła pandemia COViD-19. W związku z tym wiele osób myśli także o założeniu własnego sklepu internetowego. To niezaprzeczalnie świetny pomysł na biznes, ale żeby ten okazał się skuteczny, musi być poprzedzony dobrymi przygotowaniami.

Jak założyć własny sklep internetowy? Kompendium wiedzy

Pozornie założenie sklepu internetowego to proste zadanie, które na dodatek nie wymaga zbyt dużych środków. Niemal wszystkie potrzebne narzędzia można znaleźć w zasobach sieci, a w przypadku pojawiających się wątpliwości pomocą służą zarówno bardziej doświadczeni użytkownicy, jak i tysiące przygotowanych materiałów. Takie twierdzenie nie jest jednak do końca prawdą. Choć rzeczywiście większość działań można wykonać samodzielnie, a wiele z nich nie powinno sprawić problemów osobom obytym ze światem nowych technologii, efektywne działania na rynku e-commerce wymagają sporej wiedzy i dobrego przygotowania. Sprawdzonych informacji dostarcza przygotowany przez ALEO.com e-book "Jak założyć własny sklep internetowy?". Można znaleźć w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz zestaw rad, które przydadzą się nie tylko początkującym.

E-commerce wymaga biznesowego podejścia

Osoby zastanawiające się nad założeniem sklepu internetowego często zapominają o tym, że to nie tylko szansa pojawienia się na znakomicie prosperującym rynku, ale również wymagający biznes, który wymaga z jednej strony opracowania właściwej strategii, z drugiej natomiast dopięcia wielu formalności. Przyszły przedsiębiorca będzie musiał rozważyć m.in. formę prawną prowadzonej działalności, zaznajomić się z kwestiami dotyczącymi opłacania podatków i danin, a także zatroszczyć się o formalną rejestrację. Poza tym fundamentalne znaczenie dla przyszłego sukcesu będzie miało opracowanie odpowiedniej koncepcji. Warto wykorzystać narzędzia ułatwiające organizację pracy, zarządzanie obiegiem dokumentów czy komunikację wewnątrz zespołów: często to właśnie one, pomimo że są niewidoczne dla klientów, są przepisem na sukces.

Wybór domeny i hostingu

Dużą rolę w rozwoju marki będzie odgrywał również wybór domeny, czyli adresu, pod którym sklep internetowy będzie widoczny w sieci. W znacznej mierze przełoży się to także na podejmowane w późniejszym czasie działania marketingowe. Znalezienie dobrej nazwy, która będzie łatwo zapadać w pamięć i nie będzie długa, to ważny element funkcjonowania w branży e-commerce. Przyszły przedsiębiorca na tym etapie stanie również przed koniecznością wybrania hostingu. Eksperci ALEO.com wskazują na najważniejsze kryteria techniczne, które należy wziąć pod uwagę. Nowoczesne zaplecze serwerowe i sprawna obsługa techniczna pozwolą na wykorzystanie pełni możliwości oprogramowania i będą dobrą inwestycją nie tylko w krótszym, ale również dłuższym ujęciu czasowym. Nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę. Dobry hosting to podstawa funkcjonowania przedsiębiorstw branży e-commerce.

Oprogramowanie sklepu internetowego

Sercem sklepu pozostaje oczywiście oprogramowanie. W dzisiejszych czasach do dyspozycji pozostaje wiele różnych opcji. Wiele z nich (w tym np. bardzo popularne WooCommerce czy PrestaShop) jest dostępnych bezpłatnie, a obsługa jest intuicyjna nawet z perspektywy niedoświadczonego użytkownika. Każdy powinien poradzić sobie również z instalacją takich systemów CMS oraz ich wstępną konfiguracją.

Z drugiej strony warto pamiętać, że choć same podstawowe systemy są darmowe, zapłacić będzie trzeba za wiele dodatkowych funkcjonalności, w tym np. za dostęp do systemów płatności czy narzędzi ułatwiających efektywne realizowanie zamówień. W niektórych działaniach pomocne może okazać się również wsparcie profesjonalistów, zwłaszcza jeżeli sklep internetowy ma radzić sobie z obsługą dużego ruchu, wielu zamówień i produktów. Z drugiej strony istnieją także silniki udostępniane np. w opcjach abonamentowych, które dają większe możliwości, zwłaszcza w przypadku dużych biznesów.

Marketing decyduje o sukcesie

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć przygodę ze światem e-commerce, muszą zadbać również o kwestie marketingowe. Świat cyfrowych technologii daje pod tym względem wiele możliwości. Obok SEO (optymalizacji pod względem wyników wyszukiwania) i SEM (szerszego kontekstu pojawiania się w przeglądarkach internetowych) wiele aktywności można podjąć samodzielnie. Należy do nich m.in. marketing w mediach społecznościowych. Oprócz tego coraz większą popularnością cieszy się również prowadzenie własnego bloga lub vloga, które pomagają w wypracowaniu eksperckiej pozycji oraz zdobyciu szerszej popularności w gronie docelowych odbiorców. Wiele narzędzi przydatnych do prowadzenia i analizy działań marketingowych jest przy tym dostępna bezpłatnie. Warto zaznajomić się przede wszystkim z przygotowanymi przez Google propozycjami, takimi jak Google Analytics czy Google Search Console. W prosty sposób pozwolą na monitorowanie efektów działań, a setki łatwo dostępnych kursów ułatwią korzystanie z pełni ich możliwości.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy