Praca z domu? Podpowiadamy, jakiego wybrać laptopa

Wielkie korporacje, mniejsze biznesy oraz samozatrudnieni coraz częściej wybierają laptopy i rezygnują z zakupu droższych i mniej praktycznych komputerów stacjonarnych. Z jednej strony to większa mobilność, z drugiej – wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracowników, którzy dziś zwykle pracują hybrydowo.

Poniedziałek z biura, wtorek i środa z domu, czwartek z biura, a piątek - znów z domu. Obecnie tak wygląda praca wielu osób, a uławia ją gwarantujący ogromną mobilność laptop. To dużo większa swoboda działania niż w przypadku komputera stacjonarnego oraz wygoda. Notebook do pracy musi jednak posiadać kilka cech, na które nie zawsze zwracamy uwagę podczas wyboru tego urządzenia jedynie do domowego użytku.

Laptop do pracy z domu: na co zwrócić uwagę

Laptopy do pracy z domu powinny cechować się dobrym procesorem i szybkim dyskiem twardym (najlepiej sprawdzi się SSD). Opóźnienia, długie czasy ładowania aplikacji czy wieszanie się systemu - wszystko to potrafi utrudnić pracę i uprzykrzyć życie. Uwagę należy zwrócić ponadto na szybką łączność Wi-Fi (najlepiej w standardzie 5 lub 6).

Jeśli szukasz laptopa do pracy z domu, przyjrzyj się też takim aspektom, jak jakość materiałów, z których zrobiona jest obudowa czy długość pracy baterii. Sprawdź również liczbę zewnętrznych portów, ponieważ możesz potrzebować podłączyć do notebooka pendrive’a z danymi bądź dodatkowy monitor. Im więcej złącz, tym lepiej, z pewnością jednak nie może zabraknąć USB (najlepiej USB-C), HDMI oraz czytnika kart pamięci.

Ważną kwestią pozostaje bezpieczeństwo - w końcu na laptopie przechowujemy firmowe informacje oraz wrażliwe dane i z pewnością nie chcemy, by trafiły w niepowołane ręce. Nie może więc zabraknąć różnego rodzaju zabezpieczeń, np. czytnika linii papilarnych.

Zapomnieć nie można o wadze i rozmiarach laptopa, ponieważ - jeśli pracujemy hybrydowo - regularnie będziemy go ze sobą wozić do biura. Musi być więc jednocześnie lekki i wytrzymały, aby ewentualne uderzenie nie wiązało się ze sporym uszkodzeniem. Zajść też może konieczność udania się w dłuższą delegację - wtedy również docenimy fakt, iż zdecydowaliśmy na mobilnego laptopa.

Producenci i konkretne modele

Częstym wyborem w sieci sklepów RTV Euro AGD pozostają laptopy Dell. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza takie modele, jak Dell Inspiron 3525-6518 15,6" 120Hz AMD Ryzen 5 5625U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win11 oraz Dell G15 Ryzen Edition 5515-9281 15,6" 120Hz AMD Ryzen 5 5600H - 16GB RAM - 512GB Dysk - RTX3050 Grafika - Win11. Największe wrażenie robi jednak Dell Alienware x17 R1 17R1-1470 17,3" 120Hz Intel Core i9-11980HK - 32GB RAM - 1TB SSD Dysk - RTX3080 Grafika - Win10, natomiast w tym przypadku trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Kompromisem między ceną a jakością z pewnością będzie dowolny laptop Lenovo. Tym bardziej że stosunkowo łatwo trafić na atrakcyjne promocje. To marka, która cieszy się dobrymi opiniami fachowców oraz komentarzami korzystających z nich użytkowników.

Tutaj polecić można urządzenia IdeaPad 3, np. Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 15,6" Intel Core i3-1115G4 - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win11. Dlaczego to dobry pomysł do pracy? Choćby ze względu na 8 GB fabrycznie zainstalowanej pamięci RAM, co przekłada się na płynną pracę nawet przy jednoczesnym włączeniu kilku aplikacji czy wymagających programów graficznych.

Obojętnie nie sposób przejść obok Windowsa 11, który jest stabilniejszy od swojego poprzednika i gwarantuje większą wydajność. System ten to także mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają i optymalizują codzienną pracę, takich jak np. przejrzysty wygląd oraz nowe widżety, menu Start oraz przeglądarka Microsoft Edge.

Laptop biurowy nie musi cechować się najdroższą z dostępnych konfiguracją. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty, funkcjonalne rozwiązania oraz cechy, które dadzą nam możliwie największą swobodę działania. Dobry laptop do wykonywania pracy z domu musi być solidny, bezawaryjny i wyposażony w mocną baterię. Jeśli natomiast często podróżujemy do biura - z pewnością docenimy także niską wagę notebooka.

 

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy