Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Nokia Lumia 900 - powrót Nokii do formy

Europa czekała długo na smartfon Nokia Lumia 900. Czy było warto? Odpowiedź w naszym teście.

Nokia uzupełnia portfolio smartfonów opartych na systemie Windows Phone o kolejne modele. Oprócz niedrogiej 610 pojawił się prawdziwy gigant - 4,3-calowa Lumia 900. Od niższego modelu 800 różni się przede wszystkim przekątną. Będzie zatem łakomym kąskiem dla tych, którzy nie uznają kompromisów.

Wygląd i wykonanie

W kwestii wyglądu 900 różni się od 800 tylko wielkością. Mamy zatem do czynienia z tą samą świetną stylistyką, niebanalnym kształtem i pomysłowymi rozwiązaniami. Pod niemałym panelem znalazła się przestrzeń z trzema dotykowymi przyciskami systemowymi. Oba elementy znajdują się jednak w obrębie tej samej tafli szkła, która pokrywa praktycznie całą przednią część smartfona. To rozwiązanie prezentuje się znakomicie ze względu na czerń samego wyświetlacza.

Sama bryła jest jednak pokaźnych rozmiarów. Nie należy również do najsmuklejszych, ale ten wymiar jest raczej kwestią gustu. Nokia zrezygnowała także z obłych kształtów. Lumia 900 to urządzenie z charakterem i bez kompromisów. Jest piękna, ale nie przypadnie do gustu każdemu.

Reklama

Wykonanie tego modelu to bajka. Życzyłbym sobie, żeby wszyscy producenci tak przykładali się do materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Nie można go otworzyć i wyjąć baterii. Jest dzięki temu niezwykle zwarty i solidny. Kartę micro SIM umieszcza się na wyciąganej szufladce.

Wyświetlacz

To najistotniejszy element nowej Lumii. Przekątna o długości 4,3 cala gwarantuje wygodne przeglądanie stron internetowych, obsługę multimediów i granie w gry. Nie ma jednak znaczenia w kontekście korzystania z interfejsu. Tutaj idealnie spisują się urządzenia 3,7-calowe.

Wyższe modele Nokii, w tym testowana przez nas Lumia 900, wyposażone są w panele AMOLED Clear Black produkowane przez Sharpa. Charakteryzują się one nieprawdopodobnym kontrastem i odwzorowaniem kolorów. Dotyczy to szczególnie głębokiej czerni - niespotykanej w urządzeniach konkurencji. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 480 x 800 pikseli. W urządzeniach opartych na systemie Windows Phone wydaje się ona w pełni wystarczająca. Obraz jest ostry i trudno odróżnić na nim pojedyncze piksele. Wyższe rozdzielczości pojawią się wraz z premierą kolejnej serii smartfonów - z nadchodzącym Windows 8.

Specyfikacja

Wyposażenie urządzeń z systemem Windows Phone może wydać się archaiczne. W końcu smartfona z najwyższej półki napędza jedno-, a nie dwu- lub czterordzeniowy układ. Otóż doskonała optymalizacja oprogramowania sprawia, że Lumia 900 działa niezwykle szybko i płynnie w oparciu o Snapdragona APQ8055 z procesorem taktowanym zegarem o częstotliwości 1,4 GHz. Wsparcie stanowi 512 MB pamięci RAM.

Na uwagę zasługuje również ogniwo. Pojemność 1830 mAh wydaje się pokaźna, ale gwarantuje tylko dobę średnio intensywnego korzystania z funkcji smartfona. Wynik ten jest typowy dla ówczesnych urządzeń i nie należy oczekiwać zbyt wiele. Duży rozmiar i nie najnowocześniejszy układ mają swoje zapotrzebowania na energię.

Oprogramowanie

Lumia 900 działa pod kontrolą wciąż niedocenianego systemu Windows Phone w wersji 7.5. Oprogramowanie stworzone przez Microsoft diametralnie różni się od tego, co proponuje konkurencja. Jest proste, bardzo intuicyjne i atrakcyjne wizualnie. Ma również poważną przewagę nad Androidem w kwestii szybkości, płynności i stabilności. Producent sprytnie podzielił je na kilka ważnych jednostek - hubów. Każdy ma swój niepowtarzalny wygląd, który zmienia się praktycznie z każdym otworzeniem. Dzięki nim skorzystamy z kontaktów, multimediów, gier, sklepu z aplikacjami, pakietu Office i innych.

Podstawową wersję OS-a Finowie wzbogacili autorskimi dodatkami. Wszystkie znacząco zwiększają funkcjonalność Lumii. Do najważniejszych zaliczam: działającą w Polsce Nokia Nawigacja, Nokia Mapy oraz Nokia Muzyka. W kontekście tej ostatniej warto wspomnieć o "radio mix" - obszernym zbiorze tematycznych stacji, "sklepie mp3", czy wreszcie zakładce "występy", która informuje użytkownika o nadchodzących koncertach. Warto zaglądać do "przegląd aplikacji", która poleca użytkownikom ciekawe oprogramowanie.

Podsumowanie

Nokia Lumia 900 jest logicznym rozwinięciem serii fińskich urządzeń z systemem Windows Phone. Dysponuje pokaźnym ekranem o doskonałej jakości wyświetlanego obrazu. W pamięci nie mogło zabraknąć cennych dodatków producenta, takich jak mapy i nawigacja. Poważnym minusem jest jednak cena, która może skutecznie zniechęcić do zakupu. W sklepach waha się ona od 2299 do 2499 zł.

PLUSY:

+ wykonanie i wygląd,

+ ekran AMOLED Clear Black,

+ ładny, szybki i stabilny system,

+ Nokia Mapy i Nokia Nawigacja.

MINUSY:

- gabaryty urządzenia nie przypadną do gustu każdemu,

- wciąż niewiele aplikacji w Windows Marketplace,

- trochę zbyt wysoka cena.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows Phone | Nokia | test
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy