Tablet, telefon i notebook na komunię

BlackBerry Bold 9900 - test flagowca RIM

BlackBerry Bold 9900 to jedna z najnowszych propozycji RIM dostępna od niedawna w Polsce. Czy następca kultowych 9000 i 9700 ma szanse na sukces?

Sytuacja kanadyjskiego RIM staje się coraz gorsza. Kultowe terminale dla biznesmenów nie wytrzymują presji ze strony dotykowych gigantów opartych na Androidzie i iOS. W efekcie koncern traci udziały w rynku na rzecz Samsunga, Apple i HTC. Sytuację mają poprawić nowe modele serii Curve, Bold i Torch. Wystarczy spojrzeć na ich specyfikację, żeby dostrzec dobre intencje producenta. Ale czy specyfika modelu Bold 9900 uderza sam środek potrzeb dzisiejszych konsumentów?

Świetne wzornictwo, doskonałe wykonanie

Telefony BlackBerry można zobaczyć u boku poważnych panów w garniturach. Biznesowa łatka przywarła do "Jeżynek" tak mocno, że nie sposób wymienić jej na jakąkolwiek inną. Bold 9900 wpasowuje się w ten klimat idealnie. Jest elegancki, stylowy, po prostu szykowny. To zdecydowanie najładniejszy BB w historii koncernu Research In Motion. Jeżeli dodamy do tego nienaganne wykonanie, to otrzymamy urządzenie z najwyższej półki.

Bold 9900 wygląda bardzo nowocześnie. Kanty zostały zastąpione przyjemnymi dla oczu i dłoni krągłościami. Srebrna obwódka nadaje całości elegancji i świetnie komponuje się z czarnym, i płaskim przednim panelem. Skórzane niegdyś wykończenie tylnej części zostało zastąpione błyszczącym elementem wykonanym z włókien węglowych.

Reklama

Obudowę poważnie odchudzono. Mało tego, 9900 jest najcieńszym urządzeniem RIM. Mierzy "tylko" 10,5 mm grubości. Dla porównania - model 9700 jest od niego grubszy o 3,5 mm. Wykonanie to kolejny element, którym uwiódł mnie nowy Bold. Wszystkie elementy są idealnie spasowane. Całość można mocno ścisnąć w dłoni i nie usłyszeć przy tym najcichszego skrzypnięcia.

Dotykowo, kolorowo i wyraźnie

Research In Motion poczynił olbrzymi krok w kwestii wyświetlaczy. Moje oczy cieszył aż 2,8-calowy (krótszą przekątną dysponuje wiele w pełni dotykowych telefonów), dotykowy ekran o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Dla porównania dodam, że model 9700 był wyposażony w panel o przekątnej 2,6 cala, pracujący w rozdzielczości 480 x 320 pikseli.

Wyświetlany obraz jest bardzo ostry, a odwzorowanie kolorów zadowalające. Zapewniam, że w słuchawce tego typu nie potrzeba niczego więcej. Reakcja na dotyk jest natychmiastowa i precyzyjna, co znacznie ułatwia nawigowanie po interfejsie, aplikacjach i stronach internetowych.

Specyfikacja vs dzisiejsze standardy

Dwurdzeniowe układy i 1 GB pamięci RAM to standardy we flagowych modelach czołowych producentów. Nowy Bold nie może pochwalić się takimi podzespołami. Użytkownikom musi wystarczyć jeden rdzeń taktowany zegarem o częstotliwości 1,2 GHz wspomagany przez 768 MB pamięci RAM.

Oba elementy zapewniają wzorową płynność i szybkość działania. Z uwagi na charakter urządzenia i jego przeznaczenie, wydajniejsze podzespoły są po prostu zbędne. Producent powinien pomyśleć nad nimi w kwestii większych, w pełni dotykowych smartfonów z systemem BlackBerry 10. Te zadebiutują jednak dopiero pod koniec przyszłego roku.

Na pokładzie nie mogło zabraknąć podstawowych modułów łączności bezprzewodowej. Należy przy tym pamiętać, że "Jeżynki" łączą się z internetem poprzez usługę BIS. Chcąc cieszyć się pełnią możliwości tych urządzeń, należy wykupić ją u operatora. W przeciwnym razie pozostaje WiFi w standardach b, g i n. Nowością jest również NFC, czyli standard komunikacji radiowej krótkiego zasięgu.

Nowy system operacyjny

Najnowsze modele RIM działają pod kontrolą systemu BlackBerry 7. Oprogramowanie znacząco zmieniło się z biegiem lat. Jest przyjaźniejsze, bardziej intuicyjne i każdy nowy użytkownik powinien szybko się w nim odnaleźć.

Interfejs dostosowano do obsługi dotykiem i uatrakcyjniono graficznie. Z pulpitów korzysta się w miarę wygodnie - producent poprawił tę kwestię, eliminując niedociągnięcia z poprzedniej wersji. Fanów multimediów z pewnością ucieszy możliwość dodawania multimediów do ekranu głównego. Teraz z poziomu jednego z pulpitów mamy dostęp np. do ulubionych piosenek czy albumów.

Podsumowanie

BlackBerry Bold 9900 jest klasą samą w sobie i, niestety - konkurencją dla samego siebie. Rywale słusznie omijają ten segment. Rynek zdobywają telefony dotykowe, oferujące mnóstwo darmowych i łatwo dostępnych aplikacji, a tego BlackBerry brakuje. Na niekorzyść Kanadyjczyków działa również cena. Ich nowości są droższe od mającej więcej do zaoferowania konkurencji. Za nowego Bolda trzeba zapłacić od 2300 do 2800 złotych.

Plusy

+ świetne wykonanie,

+ nowoczesny wygląd,

+ wygodna klawiatura QWERTY,

+ w pełni dotykowy ekran o rozdzielczości 640 x 480 pikseli,

+ dopracowany system BlackBerry OS 7.0,

+ szeroki wachlarz połączeń, w tym NFC.

Minusy

- niewiele darmowych aplikacji,

- brak autofokusa w aparacie,

- cena.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: test | RIM | BlackBerry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy