Tablet, telefon i notebook na komunię

Test ​Samsung Galaxy Tab S7+

Test ​Samsung Galaxy Tab S7+ /INTERIA.PL

Sprawdzamy najnowszy supertablet Samsunga Samsung Galaxy Tab S7+. Ma on być połączeniem najlepszych cech klasycznego tabletu, tabletu graficznego i ultrabooka. Co powstało z takiej fuzji?

Tablety z Androidem to nietypowy segment urządzeń. Na rynku znajdziemy niedrogie modele lub produkty z wyższej i najwyższej półki. Te drugie w Polsce oferował Samsung i Huawei. Jednak po odcięciu chińskiego producenta od usług Google, tak naprawdę jedynym znaczącym graczem na rynku został Samsung, jeśli chcemy zachować pełny dostęp do aplikacji Google’a. Jego dwie topowe nowości, Galaxy Tab S7 i S7+ , mają być najlepszą możliwą ofertą dla tych, którzy chcą pracować i korzystać z tabletów. My przyjrzeliśmy się bardziej zaawansowanemu modelowi - Galaxy Tab S7+, odpowiednikowi iPada Pro.

Reklama

Wykonanie, S-Pen i klawiatura

Tablet Galaxy Tab S7+ prezentuje się fenomenalnie - nie ma co owijać w bawełnę. To szczyt inżynierii produktowej w wydaniu Samsunga. Ekran ma przekątną 12,4 cala, wymiary urządzenia wynoszą: 285,0 (szer.) na 185,0 (wys.) na 5,7 mm i waga to 575g. To rzecz jasna spore gabaryty, ale tablet od początku jest skierowany do konkretnej grupy świadomych odbiorców. Tylna część i sama ramka są aluminiowe, a przód pozostaje szklany. Tablet ma slot na kartę nanoSIM i kartę pamięci MicroSD. Na próżno szukać portu słuchawkowego. Po bokach znajdziemy natomiast głośniki marki AKG. Grają naprawdę nieźle jak na tablet.

Pudełko, oprócz ładowarki, kryje obowiązkowy element serii testowanych tabletów - rysik S Pen. Ten model ma zaokrąglony kształt i wydłużoną końcówkę. Rysik ładujemy po umieszczeniu go na tylnej części powierzchni tabletu, pod aparatem, ale można go podczepić na górnej części ramki tabletu (magnetycznie). Sam rysik wymaga naładowania wyłącznie do korzystania z funkcji dodatkowych (przeglądanie zdjęć w galerii, korzystanie z aparatu). Naładowana bateria nie jest konieczna, aby robić notatki lub rysować.  Responsywność rysika S Pen została zwiększona, a opóźnienie wynosi 9 ms. Precyzja oferowana przez "cyfrowy długopis" jest rewelacyjna - jak na urządzenie z Androidem - chociaż opóźnienie jest większe w przypadku aplikacji, które nie zostały stworzone przez Samsunga (jeszcze wrócimy do tego wątku).

Podsumowując, po kątem designu i ergonomii, Galaxy Tab S7+ to najwyższa możliwa półka. Osobno do tabletu możemy zakupić etui Book Cover (cena: około 299 zł) z rozkładaną podstawką i specjalną przestrzenią na rysik. Druga opcja to etui Book Cover z klawiaturą (cena: około 819 zł) - w zestawie znajdziemy zarówno podstawkę (można ją zamocować osobno, jest bardzo stabilna, w środku mamy  przestrzeń na schowanie S-Pena) i magnetycznie montowaną klawiaturę. Testując Tab S7+ korzystaliśmy z tego drugiego rozwiązania. Klawiatura sprawdza się doskonale - jest dobrze wyprofilowana, touchpad działa poprawnie, a ergonomia klawiszy nie stanowi problemu podczas pisania.

Ekran

Wspomniany ekran ma rozmiary 12,4 cala i został wykonany w technologii Super AMOLED. Jego rozdzielczość wynosi 2800 na 1752 pikseli (WQXGA+). Format ekranu to 16:10 (266 ppi) ze wsparciem HDR10+.  Podobnie jak w Galaxy Note20 Ultra, również Tab S7+ ma do wyboru dwa tryby odświeżenia ekranu - 60 Hz i 120 Hz. Ten drugi przyda się nie tylko podczas rysowania - przy takim rozmiarze ekranu różnica pomiędzy poziomami odświeżenia jest widoczna, zatem opcja 120 Hz wydaje się najbardziej rozsądną z możliwych.  Ekran - jak na to co oferują konkurencyjne tablety - należy określić mianem najlepszego na rynku.

Specyfikacja i moc

Galaxy Tab S7+ ma "pod maską" procesor nowej generacji Snapdragon 865 Plus i GPU Adreno 650. Ucieszy to wszystkich podchodzących z rezerwą do samsungowych Exynosów. Na rynku najdziemy modele z 6GB RAM i 128 GB ROM (tylko z modułem Wi-Fi), a także z 8GB RAM i kolejno: 256GB ROM lub 512GB ROM (oba wspierają 5G). My testowaliśmy środkowy model i definitywnie zalecamy - biorąc pod uwagę perspektywę przynajmniej dwóch lat użytkowania - model z 8GB RAM.

Jak tablet wypadł w syntetycznych testach? Benchmark Geekbench 5.0 przyniósł wynik: 961 punktów (single-core); 3032 punkty (multi-core). Nie jest zaskoczeniem, że z taką specyfikacją Galaxy Tab S7+ jest zwyczajnie najszybszym tabletem na dostępnym polskim rynku. Kluczowe pytanie brzmi: co to oznacza w przypadku tabletów z Androidem?

Aplikacje stworzone z myślą o tablecie

Osoby zaznajomione z Androidem w wersji na tablety wiedzą, że największym "wrogiem" tabletu z "zielonym systemem" pozostaje samo Google. Firma zaniedbała użytkowników tabletów, a wraz z nią i większość twórców aplikacji. Oglądanie Netfliksa, przeglądanie stron internetowych czy sprawdzanie maila na tablecie to doskonałe doświadczenie, ale statystyczna pozostałą większość aplikacji powstaje z myślą o ekranie smartfonów, przez co nie prezentuje się dobrze na tablecie. Samsung zdaje sobie z tego sprawę i przygotował kilka alternatyw.

Testowany tablet ma Androida 10 z najnowszą wersją nakładki One UI. Koreański gigant postanowił wykorzystać potencjał swojego sprzętu, samemu przygotowując niektóre przydatne aplikacje. Dzięki temu Samsung Notes bez wątpienia awansuje do miana najlepszej androidowej aplikacji do robienia odręcznych notatek. A kto wie, czy w ogóle notatek jako takich, szczególnie jeśli mamy klawiaturę. Samsung Notes oferuje ponadto funkcję Audio Bookmark, która pozwala nagrywać wykłady czy przebieg zebrań, gdy notujemy, a następnie synchronizuje oba rodzaje zapisu. Po zakończonej pracy możemy odnaleźć poszukiwany fragment długich nagrań z wykładów, dotykając wybranego zdania w notatkach - funkcja automatycznie odnajdzie odpowiednie miejsce w pliku audio.  Wraz z pełnym wsparciem usług Google oraz oficjalnym partnerstwem z Microsoftem (pakiet Micosoft 365) - Galaxy Tab S7+ momentalnie awansuje na pozycję bardzo interesującego substytutu dla komputera.

Na tablecie znajdziemy popularną aplikację do rysowania Clip Studio Paint. Gwarantuje ona dostęp do zaawansowanych funkcji projektowania, w tym do zarządzania wieloma stronami czy możliwości uzyskiwania poszczególnych linii z danych w 3D. Inna aplikacja dostępna na tablecie to Canva - oferuje ona gotowe szablony, czcionki, obrazy i nagrania. Użytkownicy Galaxy Tab S7+ otrzymują dostęp do 200 ekskluzywnych szablonów w ramach bezpłatnego, trwającego 30 dni okresu próbnego na Canva Pro. Trzecia apka to Noteshelf, służąca do tworzenia wirtualnych notatników.

Ulepszone Multi-Active Window pozwala uruchomić i obsługiwać nawet trzy aplikacje równocześnie. Natomiast udoskonalony Samsung DeX transformuje tabletu i jego UI coś w przypominającego system komputerowy w stylu Windowsa, łącznie z kilkoma okienkami na ekranie i pełną obsługą touchpada. Jest to swoistego rodzaju odpowiedź na iPad OS i trzeba przyznać, że jeśli ktoś chce, aby jego tablet przypominał bardziej komputer, to DeX będzie dla niego w sam raz. Ponadto DeX lub funkcja umieszczenia do trzech aplikacji jednocześnie na ekranie (w trybie tabletu) to dobry sposób, aby korzystać z aplikacji dostosowanych wyłącznie do smartfonów.

Granie w chmurze

Galaxy Tab S7+ jest jednym z mobilnych urządzeń Samsunga oficjalnie promowanych jako doskonałe rozwiązanie do korzystania z usługi Microsoft Game Streamng (xCloud) - startującej 15 września platformy, która daje dostęp do ponad 100 gier w ramach abonamentu Game Pass Ultimate. Sprawdziliśmy otwartą betę xCloud korzystając z Tab S7+ i dedykowanego pada - jeśli ktoś myśli o urządzeniu z Androidem (tylko takie współpracują z xCloud) do grania strumieniowego, omawiany sprzęt będzie dobrym wyborem. Testując Tab S7+ uruchomiliśmy również konkurencyjną usługę grania w chmurze - Nvidia GeForce Now. Również to rozwiązanie sprawdziło się bez problemów podczas grania w "Control" w chmurze.

Aparat

Tablet Galaxy Tab S7+ nie jest pozbawiony aparatów, chociaż w przypadku tabletu pełnią one raczej funkcję czysto użytkową. Z tyłu znajdziemy dwa obiektywy - główny (13 MP, f/2.0) i szerokokątny (5 MP, f/2.2). Z przodu - aparat 8 MP, f/2.0. Aparat oferuje zdjęcia na poziomie niedrogiego smartfonu z samsjungowej serii A - nadaje się do notatek i podstawowej fotografii.

Bateria

Tablet może pochwalić się pojemną baterią mającą 10 090 mAh. Wspiera ona szybkie ładowanie 45W. W zestawie znajdziemy jednak ładowarkę 15W - pełne naładowanie tabletu zajmie jej prawie trzy godziny. Tab S7+ wytrzyma cały dzień pracy. Przekroczenie bariery 24 godzin bez ładowania zależy od tego, co - i na jakich ustawieniach - robimy z tabletem. Przykładowo - oglądania materiałów wideo przy średnim poziomie jasności rozładuje baterię po około 11 godzinach. Generalnie, omawiany tablet ma dobrą baterię i optymalizację pracy, nie ma jednak mowy o rewelacyjnych wynikach.

Podsumowanie testu Galaxy Tab S7+

Cena Galaxy Tab S7+  6GB RAM, 128GB ROM, Wi-Fi - 4099 zł 
Cena Galaxy Tab S7+  8GB RAM, 256GB ROM, 5G/Wi-Fi - 4999 zł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung Galaxy Tab S
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy