Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Acer Iconia W3 - Windows 8 do kieszeni

Acer Iconia W3-810 to znak nowych czasów. Pierwszy na rynku 8-calowy tablet z pełnoprawnym Windowsem 8. Czy warto było na niego czekać? Odpowiedź w naszym teście przedpremierowej wersji urządzenia.

Do tej pory Windows 8 w branży mobilnej był zarezerwowany tylko dla laptopów, netbooków, ultrabooków i tabletów z co najmniej 10-calowymi ekranami. Mniejsze urządzenia musiały się zadowolić Windowsem RT, który ze względu na poważne ograniczenia, nie był ciepło przyjmowany przez użytkowników. Producenci elektroniki powiedzieli "dość" i postanowili zaszczepić ostatnie wcielenie systemu operacyjnego Microsoftu do 7- i 8-calowych tabletów. Szlak przeciera Acer, którego model Iconia W3-810 jest reprezentantem zupełnie nowej klasy sprzętów mobilnych. Czy to sformułowanie nieco na wyrost?

Oficjalny debiut tabletu Iconia W3-810 nastąpił podczas targów Computex 2013, ale my otrzymaliśmy i przetestowaliśmy egzemplarz przedpremierowy już kilkanaście dni temu. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wiele wspomnianych poniżej niedoróbek jest wynikiem "syndromu prototypu" i część z nich może zostać wyeliminowana w seriach, które trafią na półki sklepowe. Przy zakupie W3 warto jednak sprawdzić czy Acer faktycznie zniwelował wspomniane uchybienia.

Reklama

Plastikowy do bólu

Przy pierwszym kontakcie z Acerem W3 najbardziej w oczy rzuca się jego plastikowa obudowa. Widać, że tablet ten jest sprzętem z niskiej półki, kierowanym do konsumentów poszukujących taniego i sprawnego urządzenia. Niestety, budżetowy charakter W3, wychodzi praktycznie na każdym kroku.

Obudowę tabletu nie tworzy aluminium ani tworzywo sztuczne wysokiej jakości, a bardzo przeciętnej jakości plastik. Poszczególne elementy bryły W3 nie są dobrze do siebie spasowane - niemal każdy punkt konstrukcji ugina się pod naciskiem, choć nie skrzypi.

Ekran jest jeszcze gorszy. 8,1-calowa matryca pracująca w rozdzielczości 1280 na 768 pikseli (WXGA) powinna generować przyzwoitej jakości obrazy, ale wszystkie efekty są skutecznie niweczone przez jeden, niekoniecznie pozytywny element. Uciskając powierzchnię ekranu lub tył obudowy tabletu, generowane przez wyświetlacz obrazy są zniekształcane przez różnobarwne plamy. Początkowo znikają one po chwili, jednak trudno przewidzieć co będzie np. po pół roku użytkowania tabletu.

Netbook w świecie tabletów

Acerowi Iconia W3 nie sposób odmówić dobrej specyfikacji technicznej. Tablet jest napędzany przez procesor Intel Atom Z2760 wspomagany przez 2 GB pamięci RAM. Na pokładzie znajdziemy również zintegrowaną grafikę Intel GMA 3650 oraz dysk SSD o pojemności 32 lub 64 GB (w zależności od modelu). Trzewia 8-calowego tabletu Acera wyglądają jak żywcem wyjęte z ciała netbooka.

W urządzeniu nie mogło zabraknąć standardowych portów komunikacyjnych: micro USB 2.0, microHDMI, WiFi i Bluetootha 4.0. 2-megapikselowa kamerka Acer Crystal Eye HD rejestruje obrazy bez większych opóźnień i przekłamań. Pod kątem wyposażenia nowemu tabletowi Acera niczego nie brakuje, a jakby ktoś tęsknił za fizyczną klawiaturą, to istnieje możliwość dokupienia specjalnej stacji dokującej.


Wydajność tabletu Iconia W3 stoi na przyzwoitym poziomie. Urządzenie działa na tyle płynnie, na ile pozwalają mu podzespoły. Przy codziennym, nieznacznie obciążającym procesor, trybie pracy, tablet sprawuje się bez zarzutów. Strony internetowe otwierają się szybko, a opóźnienie w uruchamianiu aplikacji minimalne. Z dala od gniazdka zasilania tablet wytrzyma ok. 7 godzin intensywnego surfowania po internecie (w zestawie 2-komorowa bateria), co jest niezłym rezultatem.

Problem może stanowić sam Windows 8 (tu dostępny w wersji 32-bitowej), który nie wydaje się być systemem właściwie zoptymalizowanym pod mniejsze urządzenia mobilne. Kafelki ze słynnego UI Metro nie zawsze działają płynnie. Wina za taki stan rzeczy stoi najprawdopodobniej po stronie Microsoftu, który zaliczył kolejne po Windowsie RT faux pas w świecie tabletów. Osobiście nie wydaje mi się, żeby była to ścieżka, na którą powinni wkraczać wszyscy producenci elektroniki. Pełnokrwisty Windows 8 powinien być przeznaczony tylko dla większych urządzeń. W tym wypadku, lepsze jest wrogiem dobrego.

Podsumowanie

Tablety 7- i 8-calowe z pełnokrwistym OS Microsoftu nie wydają się być dokładnie tym, czego potrzebują bardziej wymagający konsumenci. Windows 8, przystosowany do działania na większych urządzeniach, zainstalowany na Acer Iconia W3 nie sprawdza się. Acer Iconia W3 w wersji z 32-gigabajtowym dyskiem został wyceniony na 329 euro, podczas gdy za model z 64 GB pamięci trzeba zapłacić 379 euro. Naszym zdaniem, to zdecydowanie za dużo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Acer | Windows | Intel Atom | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama