TV Mobilna - telewizja w smartfonie i tablecie

Czy telewizję można odbierać tylko przy pomocy anteny i odbiornika TV? Niekoniecznie. Usługa TV Mobilna Cyfrowego Polsatu ma w założeniu dostarczyć telewizję do smartfonów oraz tabletów. Czy ta sztuka udała się?

Czym jest TV Mobilna?

TV Mobilna to usługa działającą w technologii naziemnej telewizji cyfrowej. Jest ona dostępna na wybranych urządzeniach przenośnych (smartfony, tablety, a także komputery), a także na domowym telewizorze poprzez najnowszy dekoder DVB-T wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology.

Co oferuje TV Mobilna?

TV Mobilna to płatny pakiet 20 kanałów kodowanych - 8 telewizyjnych i 12 radiowych. W jego ofercie znajdują się stacje z czterech kategorii tematycznych: sportowe Polsat Sport i Polsat Sport Extra, filmowe Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, informacyjna Polsat News, dziecięca Nickelodeon oraz rozgłośnie: Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, RMF FM, RMF MAXXX, Radio TOK FM, Radio ROXY FM, Radio Złote Przeboje, Eska Rock, Radio PiN, Radio Bajka, Moje Polskie Radio. Dekodery do odbioru "TV MOBILNEJ" dają dodatkowo dostęp do ogólnodostępnych stacji (FTA) nadawanych w ramach 3 multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, w tym m.in. Polsatu, TVN-u, Polsatu Sport News, TV4, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVN 7.

Reklama

TV Mobilna jest świadczona w technologii DVB-T w ramach multipleksu dedykowanego mobilnej naziemnej telewizji cyfrowej, na częstotliwościach posiadanych przez Info TV FM. Do emisji programów wykorzystywana jest infrastruktura spółki Info TV Operator, składająca się z sieci nadajników radiowych usytuowanych w 31 największych miastach w Polsce, m.in. Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Zielonej Górze. Grupę docelową usługi stanowią klienci znajdujący się w zasięgu technicznym i jednocześnie posiadający urządzenie mobilne. Abonament to około 9,99 zł do 15 zł (zależnie od oferty oraz od tego, czy jesteśmy abonentem Cyfrowego Polsatu).

Jak działa TV Mobilna?

Odbiór telewizji w czasie rzeczywistym, w ramach usługi, jest możliwy zarówno na urządzeniach przenośnych - za pośrednictwem mobilnego dekodera M-T 5000, łączącego się siecią Wi-Fi z urządzeniem końcowym, np. smartfonem, tabletem lub laptopem - jak i na domowym telewizorze, po zastosowaniu dekodera DVB-T T-HD 1000, bez konieczności posiadania dostępu do internetu. Ten drugi sposób to klasyczne rozwiązanie, przypominające telewizję cyfrową - nie ma w nim nic innowacyjnego ani zaskakującego. Skupmy się zatem na opisie pierwszej opcji.

Kupując TV Mobilna otrzymujemy kieszonkowy odbiornikowi M-T 5000 wielkości telefonu (waży około 70 g., ma wysuwaną antenkę, po naładowaniu działa około 3 godziny), który współpracuje z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows. Aby korzystać z usługi, w pierwszym kroku należy pobrać z Apple App Store albo Google Play bezpłatną aplikację zainstalować  na swoim telefonie lub tablecie. Warunkiem koniecznym do odbioru usługi jest także znalezienie się w jej zasięgu, połączenie z odbiornikiem M-T 5000 za pośrednictwem Wi-Fi oraz opłacenie abonamentu. Potem - w teorii - możemy oglądać dostępny pakiet kanałów.

TV Mobilna w praktyce

Rzeczywistość bywa dla TV Mobilna, z braku innego określenia, "różna". Odbiornik najlepiej sprawuje się w miejscach, gdzie sygnał telewizji cyfrowej jest równie silny. Zatem, przykładowo, w pomieszczeniach i budynkach otoczonych innymi budynkami (np. w mieszkaniach na parterze czy pierwszym piętrze w centrum miasta) - sygnał może słabnąć, na ekranie mogą pojawiać się artefakty, w ostateczności sygnał może zostać przerwany.

Natomiast usługa testowana w miejscach oferujących lepszą jakość sygnału, co nie jest niespodzianką,  sprawuje się lepiej. Próba oglądania TV Mobilna podczas ruchu (samochód czy tramwaj) kończy się czasami przerwaniem sygnału albo problemami z odbiorem. Podsumowując, usługa nie działa w 100-procentach prawidłowo w każdym miejscu i w każdym czasie - przynajmniej w tym momencie, gdyż Cyfrowy Polsat nadal pracuje nad optymalizacją rozwiązania. Najlepiej zatem byłoby przetestować TV Mobilną i sprawdzić, czy działa ona prawidłowo w miejscach, w których prawdopodobnie będziemy ją oglądać.

Należy pamiętać także o tym, że TV Mobilna (mobilna aplikacja) może nie być kompatybilna z posiadanym przez nas smartfonem oraz tabletem. Warto przed ewentualnym kupnem sprawdzić listę aktualizowaną przez Cyfrowy Polsat. 

Bez wątpienia usługa Cyfrowego Polsatu to ciekawe rozwiązanie i innowacyjne podejście to oglądania telewizji. Ponieważ jednak jest to nadal początkująca usługa, ma pewne wyzwania, z których należy sobie zdawać sprawę przed zakupem, najlepiej sprawdzając ją, w miarę możliwości, przed zakupem. 

Łukasz Kujawa


Podsumowanie: TV Mobilna to dobry pomysł, ale warto sprawdzić, czy będziemy mogli w pełni korzystać z oferowanych przez niego rozwiązań.

Plusy

+ Innowacyjne rozwiązanie,

+ Mobilny dostęp do telewizji i radia.

Minusy

- Kwestie związane z odbiorem,

- konieczność ciągłego korzystania z mobilnego odbiornika. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TV Mobilna | Cyfrowy Polsat | DVB-T | telewizja w komórce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy