Samsung SUHD KS9000 - jakość dzięki kropce kwantowej

SUHD KS9000 /materiały prasowe
Reklama

Testujemy telewizor Samsunga z topowej linii KS9000. Czy połączenie najnowszych technologii mających zapewnić doskonałą jakość obrazu z platformą Smart TV Samsunga przyniosło oczekiwany efekt?

Seria KS9000 produkcji Samsunga to linia telewizorów koreańskiego giganta, która ma łączyć bardzo dobrą jakość obrazu, świetne wykonanie i rozsądną cenę. Brzmi to trochę jak slogan reklamowy, ale postanowiliśmy to sprawdzić. Testowany przez nas 55-calowy model kosztuje około 8,5 tys. zł, czyli o około 3 tys. więcej niż najtańsze z 55-calowych telewizorów 4K, jednak za te 3 tys. ekstra kupujący ma otrzymać telewizor dobrze oddający trendy w technologiach w 2016 roku. Czy rzeczywiście tak jest?

Design telewizora

W telewizorze SUHD KS9000 udało się zminimalizować grubość zakrzywionego ekranu - telewizor sprawia wrażenie "lżejszego" niż poprzednie modele. Grubość ekranu jest porównywalna do grubości smukłego smartfonu. Metalowa podstawka dobrze komponuje się z zakrzywionym ekranem. Standardowo topowe telewizory Samsunga wyposażono w skrzyneczkę OneConnect, dzięki której nie musimy podłączać kabli HDMI i pamięci USB z tyłu telewizora. Pilot Smart Control, znany z poprzednich modeli, godnie zastąpi tradycyjnego pilota. Podsumowując, całość prezentuje się bardzo dobrze - jak to w lepszych modelach od Samsunga zawsze bywa.

Reklama

Kropka kwantowa i spółka

Testowany sprzęt wyposażono we wszystkie najnowsze technologie obrazu wspierane przez Samsunga, rozpoczynając od Quantum Dot, czyli Kropki kwantowej (małe kryształki absorbujące światło).  Dzięki zastosowaniu warstwy kropek kwantowych w ekranie telewizora uzyskano jeszcze lepsze odwzorowanie palety barw i przejść tonalnych. Drugie rozwiązanie to HDR (High Dynamic Range), które pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu jasności - do 1000 nitów, czyli znacznie więcej niż w przypadku telewizorów plazmowych. Efektem jest obraz oddający naturalne kolory i nasycenie światła.

Samsung ma jeszcze kilka dodatkowych technologie, jak chociażby Peak Iluminator Pro i Ultra Black. Pierwsza z nich wychwytuje niuanse jasności i zwiększa kontrasty, co daje bardziej szczegółowy obraz nawet w przypadku ciemnych scen. Z kolei Ultra Black redukuje odbijanie się światła dzięki specjalnej konstrukcji ekranu oraz umożliwia uzyskanie większego kontrastu. KS9000 może pochwalić się PQI (Picture Quality Index) równym 2400.



Dodatkowo w nowej wersji telewizorów odświeżono interfejs Smart Hub działający w oparciu o platformę Tizen. To dobrze, bo chociaż platforma Samsung Smart TV jest naprawdę udana i oferuje szereg aplikacji, tego typu technologie wymagają ciągłej aktualizacji - podobnie jak każdy inny system operacyjny. W nowszej wersji Tizen OS prezentuje się jeszcze lepiej, ale przede wszystkim działa szybciej w stosunku do poprzedników - szalenie istotna kwestia w przypadku telewizorów.

Dobrze, poznaliśmy różne aspekty technologiczne nowego SUHD. Teraz pora na sprawdzenie, jak radzą sobie w trakcie testów.

Xbox One S i inne urządzenia

Testując Samsunga SUHD KS9000 mieliśmy szansę podłączyć do niego konsolę Xbox One S - nową wersję sprzętu Microsoftu, iterację konsoli wspierającą HDR oraz umożliwiającą oglądanie filmów na nośniku Blu-ray 4K. Najlepsza z możliwych jakość obrazu do uzyskania w domu. Jak z tego testu wywiązał się telewizor Samsunga? Bardzo dobrze, spełniał on wszystkie techniczne wymagania Xboksa One S (konsola przeprowadza specjalny test i informuje użytkownika o tym, czy coś jest nie tak). Zatem KS9000 to bardzo dobry zakup nie tylko dla zwolenników najlepszej jakości obrazu w trakcie oglądania filmów, ale również w przypadku gier wideo.  Dodatkowy tryb Gra (nareszcie łatwo dostępny, nie trzeba szukać tego trybu w gąszczu opcji) bardzo dobrze sprawdza się w trakcie grania właśnie. A co poza tym?

W trakcie testów sprawdziliśmy jakość obrazu oglądając filmy w jakości Ultra HD i Full HD (wersje na nośnikach optycznych i wersje cyfrowe), korzystaliśmy z serwisu YouTube oraz Netflix, a także oglądaliśmy naziemną telewizję. Nie zauważono jakichkolwiek problemów. Szereg ustawień oferowanych przez telewizor sprawia, że możemy dostosować obraz do naszych potrzeb. W przypadku testowanego telewizora dostajemy obraz bijący na głowę "zwykłe" telewizory LCD LED oraz telewizory plazmowe.

Telewizor Samsung SUHD KS9000 jest dostępny w wersji z ekranami o przekątnej 49-, 55-, 65- i 78-cali.

Podsumowanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SUHD | kropka kwantowa | Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama