Radioodbiornik Sharp DR-S460 - test

Sharp DR-S460 - radio jest dostępne są w kolorach: białym, szarym i czarnym /materiały prasowe
Reklama

Testujemy radioodbiornik Sharp DR-S460, który wspiera technologię radia cyfrowego DAB+, a także potrafi łączyć się bezprzewodowo ze smartfonem i tabletem. Czy to rzeczywiście radio nowej generacji?

Radio w Polsce nadal pozostaje bardzo popularnym źródłem informacji i rozrywki - wynika z badań Radio Track Millward Brown. Nic dziwnego, ze na rynku znajdziemy bogatą ofertę radioodbiorników.  Postanowiliśmy przetestować radio łączące starsze i najnowsze technologie - Sharp S460. Czy to dobra propozycja do salonu, kuchni lub sypialni?

Co to jest DAB+ (radio cyfrowe)?

W uproszczeniu - to radio cyfrowe, technologia która miała zastąpić radio analogowe FM. DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to najnowsza wersja technologii radiofonii cyfrowej. Wykorzystuje te same nadajniki i technologię nadawania, co system DAB, ale konwertuje pliki dźwiękowe do plików cyfrowych za pomocą tzw. kodeka o większej wydajności: MPEG-4 HEAAC v2 (High Efficiency AAC v2 profile). Radio cyfrowe to również szereg dodatkowych funkcji, jak np. odbiór komunikatów tekstowych, EPG czy odbiór komunikatów drogowych.

Reklama

Jakich cyfrowych stacji radiowych można słuchać?

W Polsce można słuchać w DAB+  audycji Polskiego Radia. Czego konkretnie: Jedynka, Dwójka, Trojka, Czwórka, Polskie Radio 24, Radio Poland, plus stacje poświęcone Chopinowi i stację dla dzieci. W sumie osiem ogólnopolskich stacji. Dodatkowo, w różnych województwach znajdziemy radia lokalne. W Krakowie cyfrowo nadaje jeszcze Radio Kraków i Off Radio Kraków.

Co z innymi stacjami? Komercyjni nadawcy mieli szereg zastrzeżeń do radia cyfrowego. Proces cyfryzacji został znacznie spowolniony, ale nie zatrzymamy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła wstępne plany na zagospodarowanie 3 ogólnokrajowych i 34 lokalnych, tzw. miejskich multipleksów radia cyfrowego.

Wykonanie i technologie

Sharp S460 prezentuje się naprawdę dobrze - radio ma drewnianą obudowę z aluminiowym frontem i teleskopową antenę. Na rynku znajdziemy modele w kolorze: białym, szarym i czarnym. Gabarytami radio przypomina niewielkie pudełko z butami. Z przodu umieszczono wyświetlacz LCD, wokół niego znajdziemy osiem przycisków funkcyjnych. Pokrętło zwiększające i zmniejszające poziom głośności umieszczono na górze. Z tyłu - oprócz wejścia na zasilanie - znajdziemy port AUX z wejściem Jack. Do radia można podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku przy pomocy kabla. Ale - jak na nowe urządzenie przystało - radioodbiornik ma wbudowany moduł Bluetooth (4.2) do bezprzewodowego przesyłania dźwięku. 

Całość prezentuje się dość stylowo, odrobinę przypominając designem radia z minionych dekad, a zarazem dostarczając odpowiedni poziom minimalizmu godnego dzisiejszego podejścia do wzornictwa przemysłowego. Będzie bardzo dobrze komponowało się z wystrojem kuchni, salonu lub sypialni.

Sama obsługa radioodbiornika nie stwarza problemów, co trudno uznać za zaskoczenie. Do wyboru mamy stacje cyfrowe i FM, sprzęt jest wyposażony w tuner DAB/DAB+/FM i RDS. W pamięci urządzenia można zapisać aż 60 stacji, co w Polsce ma znaczenie w przypadku stacji nadawanych analogowo. Te cyfrowe S460 ustawia i zapisuje momentalnie - nie ma ich przecież wiele. Ekran LCD wyświetla informacje o godzinie, sile sygnału i rodzaju transmisji. Na dole umieszczono pasek z komunikatami tekstowymi. W zestawie nie ma pilota - trochę szkoda.

Jakość dźwięku

Głośniki testowanego radioodbiornika mają moc wyjściową 30 watów. I rzeczywiście, producent "nie oszukuje" klientów - S460 gra dobrze. Jakość odwzorowanych tonów niskich i wysokich jest poprawna. Nie ma mowy o poziomie reprezentowanym przez znacznie droższe urządzenia audio, ale radio Sharpa bije na głowę tańsze odpowiedniki, jakie znajdziemy w sklepach RTV.

Teleskopowa antena nie musi być wyciągnięta w pełni, aby bez najmniejszego problemu odbierać sygnał radia cyfrowego. Różnica pomiędzy radiem cyfrowym a FM (jakość dźwięku) jest łatwa do usłyszenia nawet dla osób, które nie są audiofilami. Radio analogowe odbiera rzecz jasna bez najmniejszego problemu - nie jest to tak oczywiste, bo tanie radioodbiorniki nie zawsze potrafią dostarczyć pełne spektrum oferowane przez stacje nadawane w paśmie FM.

Reasumując fragment dotyczący jakości dźwięku - Sharp S460 oferuje dobrą jakość dźwięku nie tylko jak na radioodbiorniki, ale jak na urządzenia audio w tym segmencie cenowym.

Podsumowanie

Cena: Około 469 zł



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyfrowe radio | DAB+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy