Topniejące lodowce zmieniają grawitację Ziemi

Naukowcy zaobserwowali topnienie lodowców w poprzednio stabilnym regionie Antarktyki. Proces ten jest tak intensywny, że powoduje zmiany pola grawitacyjnego Ziemi.

Grupa naukowców z University of Bristol odkryła, że topnienie lodowców może nie tylko prowadzić do wzrostu poziomu wód światowego oceanu, ale i zmieniać rozkład ziemskiej grawitacji. Uczeni odnotowali, że do 2009 r. nie było dużych zmian w zasięgu lodowców na Półwyspie Antarktycznym. Zmieniło się to jednak w ostatnich latach.

Wykorzystując dane zebrane przez satelity Cryosat-2 i GRACE okazało się, że po 2009 r. na odcinku wybrzeża o długości 750 km doszło do topnienia lodowców z prędkością ok. 60 km3 rocznie. Przez ten czas powierzchnia mas lodowych opada o blisko 4 m. Skala topnienia lodowców Antarktyki jest tak duża, że wywołuje niewielkie zmiany w polu grawitacyjnym Ziemi.

Naukowcy przez długi czas zastanawiali się, co dokładnie powoduje gwałtowne topnienie lodowców. Jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskano do dziś, choć wiadomo, że winna nie jest prawdopodobnie temperatura powietrza, która w ciągu zaledwie kilku lat uległa tylko nieznacznym zmianom. Odpowiedzialny za topnienie mas lodowych może być Ocean Południowy, który ogrzewa się szybciej niż powietrze, a podmywając Antarktykę prowadzi do intensywniejszego ubytku lodu.

Klimatolodzy biją na alarm. Jeżeli topnienie lodowców wymknie się spod kontroli, to zalanych może zostać wiele niżej położonych części świata.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lodowce | Antarktyka | grawitacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama