Światłowody z jedwabiu - przyszłość elektroniki

Pionierskie badania francuskiej grupy naukowców wykazały, że nić jedwabnika może zostać wykorzystana do budowy światłowodów.

To innowacyjne odkrycie może całkowicie zmienić szeroko rozumianą telekomunikację. Do tej pory nikt nawet nie próbował wykorzystać naturalnego jedwabiu do przewodzenia światła. W toku badań okazało się, że substancja ta ma właściwości transmisji światła porównywalne do szkła, które jest powszechnie używane w kablach.

Naturalny jedwab jest idealnym materiałem do wykorzystania do produkcji światłowodów. Jest biokompatybilny, biodegradowalny, a technologia jego pozyskiwania łatwa i tania.

Najbardziej intrygująca jest perspektywa kontrolowania światłowodowych cech takich sieci. Jedwab doskonale spisuje się do łączenia dysków zamykających światło, powszechnych w większości mikrochipów. Nić jedwabnika nie tylko przewodzi światło, ale pozwala na jego selekcjonowanie. Dzięki temu zaangażowane fale świetlne nie zmieniają swoich właściwości i mogą zostać użyte choćby do molekularnej analizy chemicznej.

Reklama

Obecnie przeprowadzane badania na jedwabiu skupiają się także na potencjalnym zastosowaniu go w medycynie. Substancja pozyskiwana od jedwabników, mogłaby wchodzić w skład futurystycznych bioimplantów, które po wykonaniu swojego zadania w ludzkim organizmie, rozkładałyby się całkowicie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jedwab | światłowód | pająki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy