Ruch bieguna północnego uległ zmianie z powodu globalnego ocieplenia

Z badania przeprowadzonego przez NASA wynika, że globalne ocieplenie wpływa na ruch biegunów Ziemi. Dzieje się tak ze względu na topnienie pokrywy lodowej, co jest szczególnie zauważalne na Grenlandii. Skutkiem tego zmianie ulega globalny rozkład masy, co jest przedstawiane jako główna przyczyna zmiany kierunku ruchu biegunów.

Naukowcy mierzą w miarę precyzyjnie lokalizację północnego bieguna magnetycznego od 1899 roku. Prawie przez cały XX wiek jego ruch kierował się w kierunku Kanady, ale w XXI stuleciu ten trend zmienił się i biegun północny zaczął się kierować na wschód, poruszając się dwa razy szybciej niż poprzednio.

Naukowcy znacznie wcześniej potwierdzili, że wędrujący biegun magnetyczny, który już dawno nie pokrywa się z geograficznym, to widoczny początek procesu przebiegunowania. Jednak zdaniem większości ekspertów, będzie się ono odbywać na przestrzeni tysięcy lat i raczej nie przyniesie uszczerbku dla ludzi.

Reklama

Zdaniem naukowców, radykalna zmiana kursu bieguna zaobserwowana w XXI wieku to efekt zmian w dystrybucji masy na Ziemi. Jako główną winowajczynię tego zjawiska wskazuje się Grenlandię. Od 2003 roku wyspa ta traciła średnio ponad 272 biliony kilogramów lodu rocznie. Oprócz tego aktywnie rozmarza też Antarktyda Zachodnia, która każdego roku traci około 124 biliony kg lodu. Z kolei Antarktyda Wschodnia rocznie zyskuje do 74 bilionów kg lodu, co przyczynia się do zaburzenia dystrybucji masy i skłania ziemską oś oraz biegun magnetyczny do wędrówki na wschód.

Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: biegun magnetyczny | przebiegunowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy