RMF 24: Zobacz, jak kolorowe mogą być gwiazdy

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje zdjęcie jasnej gromady gwiazd NGC 3532, pokazujące, jak różnorodne mogą być barwy gwiazd znajdujących się na różnym etapie rozwoju. Obraz z 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO z Obserwatorium La Silla w Chile pokazuje, że część gwiazd gromady nadal świeci intensywnie na niebiesko, z kolei wiele masywnych gwiazd stało się już czerwonymi olbrzymami i świeci w odcieniach koloru pomarańczowego.

NGC 3532 to gromada otwarta gwiazd znajdująca się 1300 lat świetlnych od nas w kierunku gwiazdozbioru Kila. Nieformalnie bywa nazywana także Studnią Dobrych Życzeń, gdyż przypomina srebrne monety wrzucone do studni. Bywa też określana terminem Football Cluster, ponieważ niektórym jej kształt kojarzy się z jajowatą piłką do footballu amerykańskiego czy rugby.

Gromada jest na tyle jasna, że można ją łatwo dostrzec nieuzbrojonym okiem na niebie półkuli południowej. Odkrył ją podczas obserwacji w Afryce Południowej, w 1752 roku, francuski astronom Nicolas Louis de Lacaille. NGC 3532 zajmuje na niebie obszar prawie dwukrotnie większy, niż tarcza Księżyca w pełni. John Herschel opisał ją jako gromadę bogatą w układy podwójne. NGC 3532 ma swoje miejsce także we współczesnej historii badań wszechświata, była pierwszym obiektem obserwowanym 20 maja 1990 roku przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Opisywane zgrupowanie około 400 gwiazd jest gromadą "w średnim wieku", ma około 300 milionów lat. Gwiazdy, które zaczynały od przeciętnych mas, nadal świecą jasnym, biało-niebieskim światłem, bardziej masywne gwiazdy wyczerpały tymczasem swoje paliwo wodorowe i stały się czerwonymi olbrzymami. Są też liczne, mniej widoczne, mniejsze gwiazdy, które żyją dłużej i świecą w odcieniach żółci i czerwieni. To sprawia, że gromada wydaje się bogata zarówno w gwiazdy niebieskie, jak i pomarańczowe.

Reklama

Na podstawie materiałów prasowych ESO

Grzegorz Jasiński


Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: gwiazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy