Polacy odkryli najgłębszą podwodną jaskinię świata

Polscy naukowcy odkryli najgłębszą podwodną jaskinię na świecie. Mimo że o jej istnieniu wiadomo od 1999 r., to dopiero teraz udało się potwierdzić jej głębokość.

Hranická Propast to studnia krasowa położona w granicach miasta Hranice na Morawach. W oczku krasowym na dnie suchej części studni znajduje się wejście do jaskini podwodnej na poziomie 245,5 m n.p.m. Jaskinię wypełnia mocno nasycona woda mineralna, która powoduje oparzenia skóry. Nad powierzchnią wody z kolei zalega 0,5-1,5-metrowa warstwa trujących gazów.

Zespół prowadzony przez polskiego nurka Krzysztofa Starnawskiego potwierdził przewidywaną głębokość podwodnej jaskini - to 404 m. Dzięki temu odkryciu, jest to najgłębsza zatopiona jaskinia na świecie. Głębokość studni łącznie z częścią naziemną wynosi 472 m. Wyprawa była częściowo sponsorowana przez National Geographic.

Starnawskiemu udało się zmierzyć głębokość jaskini, dzięki zejściu z butlą na głębokość 200 m do wąskiej szczeliny w formacji skalnej, a dalej przy pomocy zbudowanego przez Bartłomieja Gryndę zdalnie sterowanego robota podwodnego GRALmarine, do końca jego przewodu zasilającego.

Reklama

- Jako lider wypraw w ostatnich kilku latach, jestem odpowiednio przygotowany. Mam ze sobą robota do nurkowania, który może wykraczać poza granice człowieka. Robot osiągnął głębokość 404 m i jesteśmy stuprocentowo pewni, że pomiary były dokładne - powiedział Starnawski.

Choć Hranická Propast oficjalnie jest od teraz najgłębszą znaną nam podwodną jaskinią na świecie, nadal skrywa wiele tajemnic. Speleolodzy przewidują, że faktyczna głębokość tej jaskini może wynosić 800-1200 m.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jaskinia | Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy