Oczy szczurów poruszają się w przeciwnych kierunkach

Naukowcy odkryli, że oczy szczurów poruszają się w przeciwnych kierunkach, zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.

Uczeni z Instytutu Cybernetyki Biologicznej Maksa Plancka stwierdzili, że każde z oczu gryzonia porusza się inaczej, w zależności od ruchów głowy. Szczegółowa analiza pola widzenia wykazała ponadto, że szczury nie składają obu obrazów w jeden (jak człowiek). Co równie istotne, w wyniku adaptacji do środowiska naturalnego, każde z oczu bez przerwy obserwuje przestrzeń nad zwierzęciem.

Badacze z niemieckiego instytutu chcieli sprawdzić jak zwierzęta radzą sobie z dwoma przeciwstawnymi wymaganiami - z posiadaniem jak najszerszego pola widzenia oraz widzeniem głębi. Przymocowano zatem do głów gryzoni niewielkie kamery, które rejestrowały ruchy oczu i bezustannie monitorowały pole widzenia zwierzą.

- Gdy głowa jest pochylona, oczy przesuwają się do tyłu, od czubku nosa. Kiedy szczur podnosi głowę, oczy patrzą do przodu, a gdy zwierzę przekrzywia głowę w jedną stronę, oko znajdujące się niżej patrzy do góry, a to wyżej - w dół - wyjaśnił Jason Kerr, jeden z uczestników badań.

Oczy szczura działają zupełnie inaczej od ludzkich. U człowieka niezgodność między oczami rzędu 1 stopnia powoduje, że obraz widzimy podwójnie. U szczurów ta różnica dochodzi nawet do 40 stopni w poziomie i 60 stopni w pionie. Dzięki temu gryzoń zawsze patroluje przestrzeń nad sobą.

Lepsze zrozumienie szczurzego pola widzenia może przyczynić się do stworzenia bardziej czułych kamer, a także - w pewnym zakresie - przysłużyć się okulistyce.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczury | oko | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy