Naukowcy wytworzyli stabilny pierścień plazmy na wolnym powietrzu

Zespół naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) udowodnił, że stworzenie stabilnego pierścienia plazmy jest możliwe nie tylko w środowisku próżniowym i wcale nie musi być ograniczone czasowo. Najnowsze osiągnięcie amerykańskich fizyków przybliża nas do zbudowania reaktorów fuzji jądrowej, które będą stanowić wydajne i tanie źródło energii.

Stosowane dotychczas techniki pozwalały utrzymać stabilne pierścienie plazmy w komorach próżniowych lub polach elektromagnetycznych, lecz tylko na 10 milisekund. Tymczasem zespół z Caltech sprawił, że pierścienie plazmy pozostawały stabilne na wolnym powietrzu przez cały czas trwania eksperymentu, dopóki nie odłączono zasilania.

Naukowcy dokonali tego wytryskując wąski strumień wody (ok. 85 mikronów) przy bardzo wysokim ciśnieniu na kryształową płytkę. Woda spadała na nią z prędkością 305 m/s. Powierzchnia kryształu była naładowana ujemnie, a gdy woda uderzała w nią i spływała na zewnątrz, zabierała ze sobą naładowane dodatnio jony. Doprowadziło to do powstania statycznego ładunku, który powodował przepływ elektronów na powierzchnię wody oraz jonizację atomów i cząsteczek w powietrzu. W ten właśnie sposób udało się stworzyć mikroskopijnej wielkości stabilny pierścień plazmy, który utrzymywał się przez cały czas dopóki napływał strumień wody.

Reklama

Eksperyment wykazał, że utrzymanie stabilnej plazmy w powietrzu bez środowiska próżniowego i pola elektromagnetycznego jest możliwe. Naukowcy uważają, że dzięki tej nowej technice w przyszłości będzie można magazynować energię z pomocą plazmy, która nie będzie wymagała specjalnego środowiska dla zachowania stabilności.

Tylkonauka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy