Naukowcy opracowali prototyp memkomputera

Zespół naukowców z amerykańskiego University of California i włoskiego Politecnico di Torino skonstruowali pierwszy funkcjonujący prototyp memkomputera. Urządzenie to, w przeciwieństwie do dzisiejszych maszyn, potrafi jednocześnie przetwarzać i zapisywać informacje dzięki specjalnym procesorom.


Pomysł na zbudowanie memkomputera (połączenie słów memory i computer) pojawił się po raz pierwszy niemal 50 lat temu, ale zrealizowanie tego projektu wiązało się z problemami natury technicznej. Dopiero teraz udało się dokonać przełomu dzięki amerykańskim i włoskim naukowcom. Ich memkomputer zawiera sześć tzw. memprocesorów, które mogą przetwarzać i przechowywać informacje w tym samym czasie. Z tego powodu uczeni porównują działanie tej maszyny do neuronów w ludzkim mózgu.

Memkomputery postrzegane są jako interesująca alternatywa dla komputerów kwantowych, które do prawidłowej pracy potrzebują specjalnych warunków. W tym przypadku mowa jest o ekstremalnie niskich temperaturach. Z kolei memkomputery, jak wyjaśnił fizyk teoretyk Massimiliano Di Ventra, mogą rozwiązywać bardzo skomplikowane działania matematyczne w temperaturze pokojowej.

Niestety nowy wynalazek posiada pewne ograniczenie - zbudowanie jego większej wersji, w której znajdowałaby się większa ilość memprocesorów, jest problematyczne. Sposób w jakim memkomputer pracuje sprawia, że jest podatny na fluktuacje które mogą powodować błędy. Większa wersja takiego komputera wymagałaby kodów korekcyjnych, lecz maszyna stałaby się wtedy zbyt złożona i mogłaby stracić na wydajności.

Reklama
Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy