Nanodiamentowa nić lepsza od grafenu?

Grafen jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej przyszłościowych materiałów. Teraz naukowcy stworzyli nanodiamentową nić, która może okazać się tworem jeszcze doskonalszym od grafenu.

Zespół naukowców z Pennsylvania State University stworzył nić składającą się z pojedynczych kryształów diamentów. W pierwotnej postaci była ona jednak krucha, a tym samym i bezużyteczna, ale badaczom udało się ten problem obejść. Wszystko dzięki wykonaniu w nanodiamentowej nici celowych uszkodzeń (tzw. defekt Stone-Walesa).

Póki co przeprowadzono tylko symulacje komputerowe, które wykazały, że modyfikacje wewnętrznej struktury nanonici zwiększają jej elastyczność, giętkość oraz wytrzymałość. Zmiana wpływa ta na całkowite polepszenie parametrów materiału, do tego stopnia, że zaczęto jej rozważać do budowy kosmicznej windy.

Hurraoptymizm należy jednak ostudzić, bo naukowcy wciąż wiedzą niewiele o nanodiamentowej nici. Nie wiadomo czy jej produkcja na większą skalę będzie kiedykolwiek możliwa. Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że w końcu rozpocznie się zapowiadana od dawna kolejna elektroniczna rewolucja.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | materiał przyszłości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy