Największy zsekwencjonowany genom należy do sosny

Naukowcom udało się zsekwencjonować genom sosny cukrowej, jednego z gatunków drzew iglastych. Jest on 10 razy większy od ludzkiego. Tym samym jest to największy genom zsekwencjonowany w historii genetyki.

Sosna cukrowa (Pinus lambertiana) już sto lat temu została nazwana "królową drzew iglastych". Teraz naukowcom w końcu udało się zsekwencjonować jej genom. Nie było to proste, bo jest on 10 razy większy od ludzkiego genomu. Teraz stanie się on źródłem cennych informacji, które pomogą ocalić to zagrożone wyginięciem drzewo.

Sosna cukrowa jest jednym z najwyższych gatunków drzew na świecie. Jest to gatunek endemiczny, występujący głównie w Kalifornii. Szyszki sosny mają średnio 25-50 cm długości i są tym samym najdłuższymi występującymi wśród znanych nam gatunków drzew.

Opisywane drzewo jest ogromne także od strony genetyki. Uczeni odkryli, że zsekwencjonowany genom jest ok. 1,5 razy większy od sosny taeda, którą uznawano za dotychczasową rekordzistkę. Dzięki temu osiągnięciu, w przyszłości będzie możliwa skuteczniejsza ochrona nie tylko sosny cukrowej, ale także innych zagrożonych gatunków roślin.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: genetyka | genom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy