Ludzkość wykorzystała wszystkie zasoby na ten rok

​W poniedziałek 8 sierpnia ludzkość oficjalnie wykorzystała wszystkie zasoby naturalne, które były przeznaczone na bieżący rok.

Dzień, w którym wykorzystujemy wszsytkie zasoby naturalne przeznaczone na bieżący rok nie jest niczym nowym. Jest on nazywany "overshoot day" i w 2016 r. nastąpił on 5 dni wcześniej niż w 2015 r. Oznacza to, że ludzkość zużyła wszystkie zasoby naturalne przeznaczone na dany rok szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeżeli nadal będziemy żyć w takim tempie, jak obecnie, do sprostania naszych wymagań będzie niezbędne więcej niż 1,6 Ziemi. Co ciekawe, jeżeli cała ludzkość żyłaby tak, jak Amerykanie, to potrzebowalibyśmy zasobów produkowanych rocznie przez 4,8 planety. Jeszcze gorsi są Australijczycy, którzy wykorzystują zasoby produkowane przez 5,4 Ziemie każdego roku.

W poniższej tabelce można wyczytać, ile krajów potrzebowaliby mieszkańcy każdego z nich, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne:

Reklama

"Overshoot day" jest obliczany każdego roku przez Global Footprint Network na podstawie danych udostępnionych przez ONZ z różnych sektorów ekonomicznych - rybołówstwa, leśnictwa, transportu czy produkcji energii. W odniesieniu do zasobów nie chodzi tylko o wodę, glebę i pożywienie, ale także produkcję dwutlenku węgla.

"Overshoot day" jest obliczany od 1960 r. Do 1970 r. ludzkość zużywała mniej więcej tyle zasobów, ile Ziemia była w stanie wyprodukować w ciągu roku. Z każdym kolejnym rokiem jest coraz gorzej. Ale wkrótce trend może wyhamować dzięki globalnej rezygnacji z paliw kopalnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwa kopalne | ONZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy