Ludzie używali broni już 77 tys. lat temu

Naukowcy odkryli, że ludzie mogli znajdować się w Ameryce Północnej już 130 000 lat temu. To 100 000 lat wcześniej w porównaniu do tego, co uważa większość ekspertów.

Powszechnie wiadomo, że ludzie pierwotni używali broni takich jak włócznie i sztylety wykonanych z drewna, krzemienia lub obsydianu przez całe tysiąclecia. Do 2010 r. archeolodzy uważali, że technika obróbki materiałów przez ich odpowiednie naciskanie do uzyskania ostrych krawędzi była używana nie wcześniej, niż 20 000 lat temu. Wiele wskazuje, że technika ta jest dużo starsza.

W jednej z południowoafrykańskich jaskiń kilka lat temu znaleziono szczątki różnorodnych broni. Naukowcy z Uniwersytetu w Liege uważają, że mogą one liczyć nawet 77 000 lat.

W latach 2013-2014 wewnątrz Sibudu, jaskini oddalonej o 15 km od wybrzeża skierowanego ku Oceanowi Indyjskiemu, odnaleziono liczne fragmenty broni kamiennej. Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania i analizy odkrytych fragmentów i ich przypuszczenia zostały potwierdzone. Niektóre kamienie były przymocowywane do długich kijów przy użyciu jakiejś nieokreślonej formy naturalnego kleju. Potwierdzające to dowody są obszerne. Archeolodzy uważają wręcz, że "fragmenty z Sibudu powinny być traktowane jako odniesienie dla południowoafrykańskiej średniowiecznej epoki kamienia".

Wiele wskazuje na to, że nasi przodkowie używali broni znacznie wcześniej, niż nam się wydawało. Konieczne są jednak dalsze badania i analizy fragmentów z różnych zakątków świata.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | broń | prehistoria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy