LHC odkrył 5 nowych cząstek elementarnych

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) odkrył nowe subatomowe cząstki, które mogą pomóc wyjaśnić, co sprawia, że jądra atomowe są skupione razem.

Nowo odkryte cząstki są różnymi formami barionu Omega-c, którego istnienie potwierdzono w 1994 r. Fizycy od dawna wierzyli, że istnieją różne typy wspomnianego barionu, ale do tej pory nie potrafili ich wykryć. Odkrycie rzuca nowe światło na działanie "silnej siły", która skleja wnętrza atomów.

Jądra atomowe składają się z cząstek elementarnych zwanych neutronami i protonami. One z kolei są tworzone przez mniejsze cząstki zwane kwarkami, które są obdarzone nietypowymi nazwami. Neutrony i protony tworzą kwarki dolne i górne w różnej konfiguracji, które są spajane siłami jądrowymi. Fizycy mają teorię zwaną chromodynamiką kwantową, która opisuje jak działają siły jądrowe, ale jej wykorzystanie wymaga bardzo skomplikowanych obliczeń.

Barion Omega-c pochodzi z tej samej rodziny cząstek, co neutron i proton, ale można go uznać za bardziej egzotycznego kuzyna. Także składa się z kwarków, ale dziwnych i powabnych, które są cięższe od kwarków dolnych i górnych.

Od momentu odkrycia cząstek Omega-c, naukowcy przypuszczali, że istnieją ich cięższe wersje. Teraz fizycy z CERN w końcu je odkryli.

- To przełomowe odkrycie, które rzuca nowe światło na to, jak kwarki wiążą się ze sobą. Może mieć wpływ nie tylko na lepsze zrozumienie protonów i neutronów, ale także bardziej egzotycznych stanów wielokwarkowych, takich jak pentakwarki czy tetrakwarki - powiedział dr Greig Cowan z Uniwersytetu w Edynburgu.

Odkrycie różnych typów cząstek Omega-c to kolejne ważne osiągnięcie Wielkiego Zderzacza Hadronów, które ostatecznie może okazać się równie istotne, co detekcja słynnego bozonu Higgsa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LHC | wielki Zderzacz Hadronów | cząstki elementarne | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama