Komputer będzie uczył się jak człowiek

Naukowcy opracowali algorytm pozwalający komputerom uczyć się równie łatwo, co ludziom. Dzięki temu maszyny mają stać się bardziej kreatywne.

Praca opublikowana w jednym z ostatnich wydań "Science" pokazuje, że radykalne skrócenie czasu nauki przez maszynę jest możliwe. Głównym autorem badań jest Ruslan Salakhutdinov z Uniwersytetu w Toronto.

Kiedy człowiek styka się z czymś zupełnie mu obcym - niezależnie od tego czy jest to język, czy przedmiot - zazwyczaj potrzebuje kilku przykładów, by zrozumieć do czego on służy. Łatwiej jest mu później wychwycić wspólne elementy składowe - widząc zdjęcia samochodu, ciężarówki czy pociągu nie mamy problemu ze skojarzeniem, że chodzi o środek transportu. Komputerom taka prosta sztuczka się nie udaje.

Komputer potrzebuje nie kilku, a setek tysięcy przykładów prezentowanych przez człowieka, by mógł rozpoznać ręcznie napisane litery czy cyfry. Wykorzystuje się to w kodach zabezpieczających CAPTCHA, które człowiek składa w logiczną całość, podczas gdy dla komputera jest to zwykły bohomaz.

Ruslan Salakhutdinov wraz z zespołem opracował algorytm, który pozwala komputerom na szybkie uczenie. Początkowo był on w stanie rozpoznać 6000 ręcznie napisanych cyfr od 0 do 9, ale by się tego nauczyć potrzebował ok. 60 tys. przykładów. Podczas kolejnych prób się to udało.

Naukowcy zmodyfikowali algorytm w taki sposób, że nie rozpatruje on nowych rzeczy jako zbioru cech, ale na podstawie danych tworzy modele, co umożliwia na lepsze wykorzystanie poszczególnych elementów. Dzięki takiemu podejściu, danych, na podstawie których algorytm się uczy, wcale nie musi być tak dużo.

Innowacyjne oprogramowanie jest w stanie wygenerować nowe znaki charakteryzujące się tymi samymi cechami, co znak matrycowy. To sprawia, że pod tym aspektem uczy się podobnie jak człowiek. Zanim jednak komputer uda się do przedszkola, minie jeszcze sporo czasu przeznaczonego na liczne testy i eksperymenty.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputer | nauczanie | Sztuczna inteligencja | uczenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy