Grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki

Grafen już od jakiegoś czasu jest uznawany za materiał przyszłości, ale naukowcy wciąż jeszcze nie wiedzą o nim wszystkiego. Teraz okazało się, że grafen łamie jedno z podstawowych praw fizyki.

Prawo Fouriera dotyczy rozchodzenia się ciepła w ciałach stałych, a dokładniej mówi, że gęstość przewodzonego strumienia ciepła jest wprost proporcjonalna do gradientu temperatury. Zasadę tą do tej pory dało się zastosować do wszystkich materiałów, bo współczynnik przewodnictwa cieplnego był uznawany za wartość stałą. Wyłamał się grafen.

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez fizyków z Max Planck Institute for Polymer Research i National University of Singapore wykazały, że przewodnictwo cieplne grafenu zwiększa się wraz z rozmiarem próbki materiału. Im fragment grafenu jest dłuższy, tym więcej ciepła jest w stanie przenieść na każdej jednostce długości.

Jest to kolejna niezwykła własność grafenu, która może zapoczątkować przełom w elektronice. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie generowane ciepło jest jednym z największych problemów twórców urządzeń elektronicznych. Zastosowanie materiału dysponującego niemal nieskończonym przewodnictwem cieplnym może doprowadzić do stworzenia wydajnych elementów elektronicznych, które w ogóle nie będą się grzały.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | elektronika | Fizyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy