Dżdżownica-cyborg - sonda dla szpiegów i ratowników

Meshbot to nowatorski projekt robotyków pracujących na zlecenie agencji DARPA, zakładający stworzenie autonomicznego robota, który porusza się jak dżdżownica.

Dżdżownica-cyborg jest cicha i wyjątkowo wytrzymała - podobno nawet uderzenie lub nadepnięcie nie zniszczy jej pancerza. Dzięki specyficznej konstrukcji, łatwo można wyobrazić sobie przydatność tego urządzenia na polu bitwy lub podczas misji ratunkowych. Meshbot może poruszać się po zróżnicowanym terenie i wślizgnąć praktycznie w każdą szczelinę, więc może przydać się np. podczas przeszukiwania gruzowisk.

Mechaniczna dżdżownica jest napędzana przez syntetyczny mięsień, zbudowany z włókien niklowo-tytanowych nawiniętych wokół miękkiej tuby. Materiał ten posiada pamięć kształtu oraz rozciąga się i kurczy pod wpływem ciepła, dzięki czemu pancerza robota podzielony jest na segmenty. Traktowanie odpowiednim napięciem prowadzi do kurczenia i rozciągania się modułów, co umożliwia poruszanie dżdżownicy.

Eksperymenty nad robotami z metamerycznym pancerzem, poruszającymi się jak dżdżownice trwają od wielu lat. Twory takie muszą być jednak na tyle wytrzymałe, by konstrukcja nie ulegała przypadkowym uszkodzeniom. Do tej pory spory problem stanowił ich napęd, chociaż naukowcy inspiracji postanowili poszukać bezpośrednio w przyrodzie. Zauważono, że pierścienice, takie jak dżdżownica mają dwie główne grupy mięśni - jedna otacza wokół ich narządy wewnętrzne, zaś druga rozciąga się wzdłuż całego ciała. Ich zsynchronizowana współpraca umożliwia sprawne poruszanie się bezkręgowca.

Reklama

Meshbot, czyli dżdżownica-cyborg:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sonda | cyborg | Robot | szpieg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy