Cyjanobakterie odkryto 600 m pod ziemią

Głęboko pod powierzchnią Hiszpanii znaleziono żywe cyjanobakterie. Jest to o tyle zaskakujące, że występowanie tych fotosyntetyzujących form życia do tej pory ograniczano tylko do miejsc, do których dociera światło.

Naukowcy uważają, że cyjanobakterie pomogły ukształtować współczesną Ziemię. Powszechnie wiadomo, że żyją one w różnych środowiskach, ale do tej pory uważano, że ograniczają się one do tych bogatych w światło słoneczne. Odwiert w pasie pirytów iberyjskich w południowo-zachodniej Hiszpanii wykazał obecność cyjanobakterii głęboko pod powierzchnią Ziemi.

Zespół prowadzony przez dr Fernando Puente-Sancheza z Narodowego Centrum Biotechnologię pozyskał cyjanobakterie z dna odwiertu 613 m pod powierzchnią Ziemi, daleko poza nawet najmniejszymi dawkami światła. Miejsce to wybrano ze względu na połączenie bogatego osadu siarczkowego i systemów wodonośnych. Niektóre organizmy wykorzystują siarkę do wytwarzania energii, a dostęp do wody jest niezbędny nawet dla najbardziej podstawowych form życia.

Badania genetyczne wykazały związek znalezionych pod ziemią organizmów z trzema rodzajami powierzchniowych sinic. Naukowcy stwierdzili obecność identyfikujących życie kwasów tłuszczowych na 420 m i 607 m. Póki co, nie wiadomo, jak namierzone cyjanobakterie wytwarzają energię.

Odkrycie to jest o tyle interesujące, że może rzucić nowe światło na poszukiwanie życie pozaziemskiego. Pod względem geologicznym Hiszpania przypomina częściowo Marsa. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyjanobakterie | bakterie | organizmy żywe | fotosynteza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy