Bor jeszcze lepszy niż grafen?

Bor może być alternatywą dla wciąż drogiego w wytworzeniu grafenu. Naukowcy z Stone Brook University odkryli stabilną dwuwymiarową strukturę boru, która w niedalekiej przyszłości może znaleźć zastosowanie w elektronice.

Tuż po odkryciu grafenu, naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy znajdujący się obok węgla w układzie okresowym bor ma podobne właściwości. Teoria potwierdziła, że tak, chociaż atomy boru muszą być ułożone w szczególny sposób. Mając jeden atom wodoru mniej niż węgiel, bor nie może przybierać formy charakterystycznego dla grafenu wzoru plastra miodu. Okazało się, że do stworzenia jednoatomowej warstwy boru, trzeba ułożyć je w trójkątne wzory zawierające sześciokątne wolne przestrzenie.

- Bor jest podobny do węgla. Jego nanostruktury przyciągają wiele uwagi. Naukowcy sądzą, że pierwiastek ten może mieć takie same lub nawet lepsze właściwości od węgla. Odkryliśmy dwuwymiarowe kryształy boru, które mogą znaleźć zastosowanie w elektronice - powiedział Xiang-Feng Zhou, jeden z autorów badań.

Jednowarstwowy bor jest bardzo niestabilny, ale uczonym udało się odkryć dwuwymiarową strukturę boru o niezwykłych właściwościach. Zawarte w niej elektrony podróżują w wielu rożnych kierunkach z prędkościami porównywalnymi do prędkości światła i zachowują się, jakby nie miały masy. Poruszają się szybciej niż w grafenie.

Fizycy pracują nad stworzeniem omawianej przez siebie teoretycznej struktury boru, by móc przeprowadzić na niej kolejne eksperymenty. Nie jest to zadanie łatwe, bo bor jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | BOR | pierwiastek | elektronika | nanotechnologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy