Aż 85 proc. energii słonecznej przetworzonej w parę wodną

​Opracowano materiał, który ma szansę zrewolucjonizować branżę energetyczną. Po zanurzeniu w wodzie może on przekształcać w parę wodną aż 85 proc. całej energii docierającej ze Słońca.

Innowacyjny materiał został stworzony przez inżynierów z MIT i składa się z grafitowych płatków umieszczonych na węglowej piance. Przetwarza on wodę na parę tak skutecznie, że wcale nie potrzebuje intensywnego słońca, więc jego wykorzystanie nie będzie wymagało stworzenia odpowiedniej infrastruktury śledzącej ruch naszej gwiazdy na nieboskłonie.

Materiał ma segmentową budowę - porowaty grafit w górnej części bardzo dobrze absorbuje i przechowuje energię słoneczną, a węglowa warstwa, częściowo wypełniona bąbelkami powietrza, uniemożliwia ciepłu ucieczkę do wody. Dolna warstwa ma również mikroskopijne pory podciągające dzięki siłom kapilarnym wodę ku górze.

Stosowane do tej pory rozwiązania do działania potrzebowały nawet 1000-krotnego skupienia promieni słonecznych, a nowy materiał wymaga skupienia ich tylko 10 razy. Może być to technologia idealna dla krajów rozwijających się, gdzie często to Słońce jest jedynym źródłem elektryczności, o które i tak nie jest łatwo.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: energia słoneczna | MIT | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy