MiG-31

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (16:22) Aktualizacja Poniedziałek, 4 marca 2024 (09:33)
MiG-31 to radziecki, a później rosyjski, naddźwiękowy myśliwiec przechwytujący. Stworzony w latach 70. XX wieku jako odpowiedź na potrzebę zastąpienia starszych myśliwców MiG-25. MiG-31 został zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Mikojana i Gurewicza. Wszedł do służby w Siłach Powietrznych ZSRR w 1981 roku.
MiG-31 - najważniejsze informacje
Ciężki myśliwiec MiG-31K. /Ministerstwo Obrony Rosji /Wikimedia

MiG-31 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy, samolot

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1981

Charakterystycznymi cechami samolotu MiG-31 są zdolność dolotu z prędkością przekraczającą 2,8 Macha oraz możliwość działania w trudnych warunkach pogodowych i na dużych wysokościach. 

Jest to również jeden z pierwszych myśliwców zdolnych do prowadzenia walki poza zasięgiem wzroku (BVR - Beyond Visual Range), dzięki zaawansowanemu radarowi i wykorzystaniu pocisków kierowanych radiowo.

W zakresie wyposażenia MiG-31 wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanym radarem Zasłon (w późniejszych wersjach Zasłon-M), który umożliwia wykrywanie i śledzenie kilkudziesięciu celów jednocześnie oraz kierowanie przeciwko nim rakiet. 

Samolot wyposażony jest w silne uzbrojenie, w tym pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu, takie jak R-33, a w nowszych wersjach również R-37.
 
MiG-31 był używany głównie do zadań obrony powietrznej na dużych obszarach ZSRR, a później Rosji. Jego głównym zadaniem było przechwytywanie i niszczenie samolotów wroga na dużych dystansach, zwłaszcza bombowców i samolotów rozpoznawczych. Był to kluczowy element radzieckiej i później rosyjskiej strategii obronnej, szczególnie w kontekście potencjalnego konfliktu z NATO.
 
Pomimo pojawienia się nowszych modeli myśliwców, MiG-31 nadal pozostaje ważnym elementem rosyjskich sił powietrznych, będąc jednym z niewielu samolotów zdolnych do wykrywania i niszczenia niewidzialnych dla radarów celów, takich jak samoloty stealth.

Na jakiej wysokości lata MiG-31?

Samolot może operować na wysokościach do 20 000 metrów. Wyposażony w jeden z najpotężniejszych radarów instalowanych na myśliwcach, jest zdolny do śledzenia do 10 celów i naprowadzania na 4 z nich jednocześnie. 

Unikalną cechą MiG-31 jest jego zdolność do działania jako latająca cysterna paliwowa. Za pomocą specjalnego wyposażenia może przekazywać paliwo innym samolotom w powietrzu.
 
MiG-31 ma dwuosobową załogę, składającą się z pilota i operatora systemów broni. Konstrukcja MiG-31 uwzględnia środki ochrony przed działaniem broni elektromagnetycznej, co zwiększa jego odporność na ataki elektroniczne. W przeciwieństwie do innych rosyjskich myśliwców, MiG-31 nigdy nie był szeroko eksportowany, co czyni go jednym z bardziej tajemniczych i ekskluzywnych samolotów w rosyjskiej flocie.

MiG-31 - Wiadomości