Elektrownia wiatrowa

Środa, 22 listopada 2023 (12:07) Aktualizacja Piątek, 22 grudnia 2023 (15:59)
Elektrownia wiatrowa to rodzaj elektrowni, która wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania prądu. Działa na zasadzie przekształcania energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną. Głównym elementem elektrowni wiatrowej jest turbina wiatrowa, która składa się z wieży, na której umieszczony jest generator elektryczny, oraz wirników (łopat), które są napędzane przez wiatr.
Elektrownia wiatrowa - najważniejsze informacje
Morska farma wiatrowa. /123RF/PICSEL

Elektrownia wiatrowa - najważniejsze informacje

Co to jest elektrownia wiatrowa? 


Elektrownia wiatrowa jest to elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie powoduje spalania żadnego paliwa kopalnego.
 
Zespoły elektrowni wiatrowych razem z infrastrukturą, która im towarzyszy nazywane są farmami wiatrowymi lub parkami wiatrowymi.
 
Elektrownie wiatrowe dzielone są na typy ze względu na: 
  • zastosowanie - przydomowe lub przemysłowe, 
  • moc - mikro, małe i duże, 
  • lokalizację - lądowe i morskie. 
Mikroelektrownie wiatrowe mają moc do 100 W. Małymi elektrowniami określa się te o mocy od 100 W do 50 kW. Duże elektrownie wiatrowe są stanie wytworzyć moc ponad 50 kW.
 
Przydomową elektrownią wiatrową określa się zespół urządzeń terenowych, które służą do wytworzenia i magazynowania energii elektrycznej dla celów jej użycia w jednym lub kilku domach.
 
W ustawodawstwie w naszym kraju farmą wiatrową określana jest jednostka wytwórcza lub zespół tych jednostek wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru, przyłączonych do sieci w jednym miejscu przyłączenia.
 
Farmy wiatrowe mogą być lokowane zarówno na lądzie, jak i poza nim. Pierwszą farmę wiatrową zbudowała amerykańska firma U.S. Windpower w 1980 roku na zboczach Crotched Mountain w południowym New Hampshire.
 
Instalowanie farm na morzu wiąże się z większymi kosztami inwestycji i eksploatacji, ale wolne od wielu ograniczeń stawianych farmom lądowym. Do ich głównych zalet należą: duża powierzchnia, korzystniejsze warunki wietrzne, odległość od osiedli ludzkich wystarczająca dla zmniejszenia potencjalnych oddziaływań.
 
Wiatry, które wieją nad morzem są stabilniejsze i silniejsze niż te nad lądami, wieją także na niższych wysokościach, co umożliwia stosowanie niższych masztów i uzyskanie większej efektywności urządzeń. Takie farmy wiatrowe powstają w Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 

Zaawansowane technologie w elektrowniach wiatrowych

Najbardziej nowoczesne elektrownie wiatrowe wykorzystują już bardzo zaawansowane technologie, oparte na doświadczeniach przemysłu lotniczego. Potrafią pracować w bardzo różnym środowisku, przy zmiennych prędkościach i kierunkach wiatru.
 
Systemy, które są odpowiedzialne za monitorowanie pracy farm przez 24 godziny na dobę śledzą każdy parametr pracy, na przykład prędkość obrotową rotoru czy kąt natarcia łopat względem wiatru.

Temat Elektrownia wiatrowa znajdziesz również w serwisie:

Elektrownia wiatrowa - Wiadomości