Biotechnologia

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:27) Aktualizacja Poniedziałek, 19 lutego 2024 (15:45)
Biotechnologia to dziedzina nauki, która wykorzystuje organizmy, komórki lub ich składniki do tworzenia produktów, procesów i technologii służących do poprawy ludzkiego zdrowia, rolnictwa, przemysłu i ochrony środowiska. Obejmuje ona m.in. inżynierię genetyczną, biologię molekularną i bioprocesy.
Biotechnologia - najważniejsze informacje
Biotechnologia łączy się także z innymi dziedzinami naukowymi, takimi jak genetyka, mikrobiologia, biochemia i inżynieria molekularna. /123RF/PICSEL

Biotechnologia - najważniejsze informacje

Co to jest biotechnologia?

Biotechnologia to dziedzina nauki, która wykorzystuje żywe organizmy, komórki, biologiczne systemy lub ich części do opracowywania nowych technologii i produktów. Obejmuje szeroki zakres zastosowań i jest podzielona na kilka głównych dziedzin.
 
Czerwona biotechnologia skupia się na medycynie, takiej jak rozwój leków, terapii genowych i technik diagnostycznych. Zastosowanie tej dziedziny obejmuje produkcję szczepionek, antybiotyków oraz rozwój technik leczenia i profilaktyki chorób. 

Zielona biotechnologia dotyczy głównie rolnictwa i wykorzystuje genetyczne modyfikacje roślin w celu zwiększenia ich wydajności, odporności na choroby lub adaptacji do trudnych warunków środowiskowych. Przykłady obejmują GMO (genetycznie modyfikowane organizmy) i biopestycydy.
 
Biała biotechnologia jest skoncentrowana na zastosowaniach przemysłowych, takich jak produkcja biochemikaliów, biopaliw i biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Wykorzystuje mikroorganizmy i enzymy do produkcji i przetwarzania materiałów. Niebieska biotechnologia odnosi się do wykorzystania zasobów morskich i akwakultury, na przykład w celu uzyskania nowych produktów farmaceutycznych, żywnościowych czy bioaktywnych związków z organizmów morskich.
 
Biotechnologia łączy się także z innymi dziedzinami naukowymi, takimi jak genetyka, mikrobiologia, biochemia i inżynieria molekularna. Jej rozwój przynosi postęp w wielu obszarach, od medycyny i rolnictwa po ochronę środowiska i przemysł, ale wiąże się także z etycznymi i środowiskowymi wyzwaniami, szczególnie w kontekście genetycznie modyfikowanych organizmów.

Biotechnologia w Polsce

Jednym z wiodących ośrodków rozwoju biotechnologii w Polsce  jest Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, które prowadzi zaawansowane badania w dziedzinie biologii molekularnej i biomedycyny.
 
W Polsce jest też wiele innowacyjnych start-upów i firm biotechnologicznych. Przykładem może być firma Selvita, działająca w obszarze badań i rozwoju w dziedzinie nowych leków, czy Mabion, specjalizujący się w biotechnologicznych lekach onkologicznych.

Temat Biotechnologia znajdziesz również w serwisie:

Biotechnologia - Wiadomości