Usługi lokalizacyjne coraz bardziej popularne

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, usługi lokalizacyjne zdobywają coraz większą popularność. U nas głównym powodem rozpoczęcia korzystania z nich jest rosnący dostęp do telefonów wyposażonych w GPS, nawigacji i map pod nie tworzonych.

Jak wynika z badań firmy TNS realizowanych w ramach projektu Mobile Life, prawie dwie trzecie naszych rodaków zainteresowanych jest funkcjami lokalizacyjnymi. Na razie jednak rzeczywiste korzystanie z tych usług nie jest powalające - regularnie używa ich zaledwie 12 proc. polskich użytkowników telefonów komórkowych. Jest jednak szansa, że ten odsetek wzrośnie.

Do czego używamy usług lokalizacyjnych?

Oczywiście, do sprawdzania swojego położenia oraz szukania optymalnej drogi dojazdu do konkretnego miejsca. Ale nie tylko - coraz większą popularność zyskują także: informowanie znajomych o tym, gdzie się znajdujemy, wyszukiwanie znajomych na podstawie ich lokalizacji i korzystanie z lokalizacji do śledzenia swoich postępów sportowych.

Reklama

Społecznościowe korzystanie z GPS, na przykład w ramach takich platform jak Foresquare czy Facebook Places, zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. W Ameryce Łacińskiej aż 39 proc. ich użytkowników wskazuje je jako główny powód, dla którego zdradzają publicznie, gdzie w danej chwili się znajdują. U nas nie jest to jeszcze tak popularne, ale szybko zyskuje nowych użytkowników.

A dlaczego zaczynamy korzystać z funkcji lokalizacyjnych? Odpowiedź jest banalna i dość przyziemna: poprawa dostępu do urządzeń i map GPS.

Ewelina "Kira" Czarczyńska

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: usługi | GPS | glonass
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy