Telefon dla dziadka i babci

Niezaawansowane komórki, często nazywane telefonami dla seniorów, cechuje prostota wyglądu i obsługi. Okrojono je z każdej funkcji, która stopniem skomplikowania przekracza pisanie SMS-ów. Przyjrzeliśmy się prostym modelom telefonów dla babci i dziadka dostępnym na rynku.

Do komórek dla seniorów dodano wiele rozwiązań ułatwiających obsługę. Dzięki temu z telefonu mogą korzystać osoby starsze, nieobeznane z technologicznymi gadżetami, a nawet ludzie mający fizyczne dysfunkcje.

Prosta budowa? Tak

Aż 14 na 13 mm to wymiary przycisków na klawiaturze największego z testowanych telefonów - Emporia LifePlus. Łatwe do wciśnięcia duże przyciski są cechą wszystkich modeli w naszym zestawieniu. Same telefony w większości przypadków nie są dużo większe od zwykłych komórek, ale mają niewielkie ekrany - rzadko ich przekątna przekracza 2 cale. We wszystkich testowanych urządzeniach zainstalowano monochromatyczne wyświetlacze.

Na bocznych ściankach obudowy znajduje się znacznie więcej przycisków i przełączników niż w zwykłej komórce. Są to zazwyczaj: przełącznik blokujący urządzenie, regulacja głośności, włącznik radia oraz włącznik wbudowanej latarki (diodę, która pełni tę rolę, znajdziesz w każdym z testowanych telefonów). W modelach EmporiaTalk i TalkPremium na obudowie telefonu dostępny jest włącznik budzika oraz przełącznik otwierający menu z ustawieniami telefonu.

Reklama

Łatwa obsługa? Nie zawsze

Takie nagromadzenie przycisków i przełączników ma uprościć obsługę telefonu. Chodzi o to, żeby jak największa grupa funkcji była dostępna za pomocą jednego wciśnięcia przycisku. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy chce się włączyć radio czy zablokować telefon, ale już obsługa przełącznika aktywującego dostęp do ustawień telefonu nie jest taka oczywista, bo trzeba zapamiętać, które położenie przełącznika daje dostęp do poszczególnych opcji. To nie jest dobre rozwiązanie.

Wszystkie testowane modele potrafią wyświetlić cyfry o wysokości co najmniej 7 mm, a maksymalnie nawet 15 mm - MaxCom MM550. Podczas nawigowania po menu wysokość czcionki jest już mniejsza, ale litery nadal są dosyć duże i czytelne. Najwygodniejsze menu wśród testowanych modeli mają MyPhone 1055 i MaxCom MM450 (są to niemal bliźniacze telefony). Lista opcji w postaci czytelnych ikon oraz brak wielopoziomowych menu znacznie ułatwia używanie tych telefonów. W pozostałych urządzeniach menu ustawień ma zazwyczaj postać listy opcji - przy czym na małym ekranie mieści się maksymalnie jedna, dwie pozycje, co utrudnia wyszukanie interesującej opcji i zmusza do częstego błądzenia po menu telefonu. Dodatkowo menu zbudowane jest z kilku poziomów, więc nawet do zmiany głośności dzwonka trzeba sporo klikania.

Szybko i głośno

Numery telefonów zapisane na karcie SIM możesz przypisać do funkcji szybkiego wybierania. Zazwyczaj każdemu z numerów odpowiada jeden z przycisków na klawiaturze numerycznej telefonu - wystarczy dłużej przytrzymać przycisk, aby wywołać numer. Liczba numerów szybkiego wybierania wynosi - w zależności od modelu - od 3 do 10. W modelu MaxCom M550 do obsługi funkcji szybkiego wybierania służą 3 przyciski pod ekranem.

Korzystanie z telefonu zdecydowanie ułatwia głośny dzwonek. Wśród testowanych modeli najsilniejszy sygnał połączeń przychodzących mają dwa modele Emporii oraz MyPhone Grand. Siła głosu emitowana przez głośnik słuchawki nie jest znacznie wyższa od spotykanej w tradycyjnych telefonach (najgłośniejsza okazała się słuchawka Emporii LifePlus).

Większość testowanych urządzeń ma także tryb głośnomówiący. Co ważne, jego włączenie jest bardzo proste - trzeba podczas rozmowy wcisnąć zieloną słuchawkę. Siła głosu emitowana w tym trybie znacznie się różni w zależności od modelu - najgłośniejszy w naszym teście okazał się MyPhone Grand.

Przydatne dodatki

Oprócz wspomnianej już latarki często spotykanym dodatkiem jest radio FM. Osobom lubiącym tradycyjne rozwiązania spodoba się fizyczna lista kontaktów umieszczona na obudowie telefonu (modele Emporia TalkPremium i MaxCom MM550).

Na tylnej ściance obudowy niemal wszystkich testowanych modeli znalazł się duży przycisk (lub przełącznik) SOS. Po jego wciśnięciu telefon emituje bardzo głośny sygnał alarmowy i jednocześnie wybrany zostaje numer ratunkowy. Może to być numer alarmowy 112 lub dowolny numer ustalony przez użytkownika telefonu, np. do najbliższej osoby. Wśród dodatków w menu telefonów najczęściej spotykane to: budzik, kalkulator i przypomnienie o datach urodzin. Niektóre urządzenia mają też coś na kształt terminarza lub kalendarza.

Powiew nowości?

Zmiany w ofercie prostych telefonów komórkowych, w porównaniu do grudnia 2009 roku, są minimalne. Trzon oferty stanowią te same urządzenia, które debiutowały na rynku w tym samym momencie co pojęcie telefonu dla seniora, a zmiany wnoszone przez nowe urządzenia były kosmetyczne. Powiew nowości na pewno przyniesie telefon MyPhone 1080 Duro. W urządzeniu znajdzie się kolorowy ekran, moduł bluetooth (włączany za pomocą przycisku na obudowie) i aparat fotograficzny (2 Mpix). Bardzo ciekawą funkcją będzie głosowe potwierdzenie wciśnięcia klawisza przy wyborze numeru (np. przy wciśnięciu przycisku z cyfrą 1 usłyszymy z głośnika telefonu słowo "jeden"). Premiera telefonu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

W najnowszym numerze ""PC Format" - 01/2011 redakcja porównała osiem telefonów dla seniorów. Który był najlepszy? Odpowiedź w magazynie "PC Format - 01/2011"

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: telefony | komórki | telefon | Telefon dla dziadka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy