Jeszcze lepszy sygnał

Nie wszędzie można skorzystać z dostępu do internetu za pośrednictwem GSM. Częstym problemem jest bardzo niska moc sygnału. Można go jednak w bardzo prosty sposób rozwiązać, stosując odpowiednią antenę lub urządzenie wzmacniające. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Standardowe modemy GSM podłączane są do portu USB lub gniazda Express Card czy PCMCIA. Klucz USB może być podłączony za pomocą przedłużacza, co pozwoli przykleić go do okna czy umieścić powyżej komputera, dzięki czemu w prosty sposób zostanie zwiększona siła sygnału. Prawie każdy modem ma złącze antenowe, do którego podłączana jest miniaturowa antena z zestawu. Gdy jej moc nie wystarcza, warto zmienić ją na bardziej efektywny model.

Więcej informacji w magazynie NEXT - nowy numer od 12 maja w kioskach

Reklama

Rodzaje anten

Najtańsze anteny można nabyć już za 30 zł i są to zazwyczaj anteny do 50 cm, osadzone na magnetycznej lub przyssawkowej podstawie. Można je stosować zarówno w domu, jak i samochodzie (da się je łatwo przymocować na dachu). Bardziej zaawansowane konstrukcje to niemal takie same anteny, które stosuje się w przypadku sieci Wi-Fi. Są kierunkowe, dookólne, siatkowe, tubowe, paraboliczne.

Jeśli jako modem wykorzystywany jest telefon komórkowy, który nie ma złącza antenowego, zewnętrzną antenę można połączyć indukcyjnie. Stosujący je użytkownicy zalecają, by ze złącza zdjąć obudowę i niemal przyłożyć do miejsca w telefonie, gdzie znajduje się antena. Każdy milimetr dzielący elementy zmniejsza skuteczność połączenia. Nie jest to może zbyt estetyczne, lecz udowodniono, że jakość sygnału w takim przypadku znacznie się poprawia.

Żadna antena nie zadziała dobrze, jeśli nie będzie używana zgodnie z jej przeznaczeniem. Antena kierunkowa musi być wycelowana w kierunku stacji bazowej, z którą ma się łączyć. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy na drodze pomiędzy stacją a anteną nie ma żadnych przeszkód, np. drzew czy budynków.

Jednym z lepszych rozwiązań jest wysięgnik na dachu budynku. Należy pamiętać, by antena nie wystawała ponad instalację odgromową (piorunochron). Jeśli nie ma takiej możliwości, należy chronić się przed ewentualnymi konsekwencjami (np. zabezpieczenia galwaniczne). Anteny dookólne także powinny być umieszczane na zewnątrz budynku, gdyż meble, ściana czy inne urządzenia będą tłumiły sygnał. Czasem wystarczy wystawić antenę za okno lub przykleić ją do szyby, by zyskać znaczną poprawę sygnału.

Wybór rozwiązania

Najpierw zorientuj się, na jakiej częstotliwości nadają najbliższe stacje BTS. Przydatna jest także wiedza o liczbie nadajników w okolicy. Jeśli jest tylko jeden i do tego oddalony, należy wybrać antenę kierunkową o stosunkowo dobrych parametrach. Jeżeli sygnał będzie odbierany w mieście, najlepiej sprawdzi się antena dookólna. Jeśli antena przeznaczona jest do współpracy z sygnałami internetu komórkowego, to będzie działała z każdym modemem tego typu. Różnice poszczególnych modeli dotyczą jedynie rodzajów złączy. Jeżeli nie masz możliwości zakupu wybranej anteny z konkretnym złączem, pomyśl o przejściówce.

Na kłopoty wzmacniacz

Specyficznym, lecz przynoszącym wymierne korzyści, sposobem poprawy sygnału jest zastosowanie specjalistycznych wzmacniaczy lub repeaterów. Urządzenia te są dość drogie - ich koszt to co najmniej kilkaset złotych za najprostsze rozwiązanie do kilku tysięcy za zaawansowane, o sporym zasięgu i wielu możliwościach. Stosowane są zazwyczaj w miejscach, gdzie sygnał nie może się przedostać z powodu grubości murów budynku, usytuowania pomieszczeń lub pokrycia dachowego z blach. Najczęściej montowane są w firmach. Indywidualnym użytkownikom nie są polecane ze względu na wysoki koszt zakupu.

Więcej informacji w magazynie NEXT - nowy numer od 12 maja w kioskach

Praktyczne informacje

- Czas wykonania od 10 min,

- Niezbedne narzedzia antena (od 30 zł),

- Opcjonalnie wzmacniacz/repeater (od 400 zł).

Next
Dowiedz się więcej na temat: sygnały | sygnał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy