Przyszłość pola bitwy

Pszczoły tresowane do wykrywania min przeciwpiechotnych

Mimo że wojna w byłej Jugosławii skończyła się już jakiś czas temu, to pozostało po niej wiele zabójczych pamiątek, które utrudniają normalną egzystencję. Rozminowywanie obszarów po działaniach wojennych jest drogie i długotrwałe. Chorwacki profesor Nikola Kezic wie jak przyspieszyć ten proces - wystarczy nauczyć pszczoły wykrywania min przeciwpiechotnych.

Od początku wojny w byłej Jugosławii, na Bałkanach zginęło już ponad 2500 osób w wyniku ran spowodowanych wybuchem min przeciwpiechotnych. Jeszcze gorsze jest to, że na terenach Bośni i Chorwacji nadal znajduje się ok. 90 000 ładunków wybuchowych, które nie zostały zaznaczone na żadnych oficjalnych mapach. Nikola Kezic - profesor z uniwersytetu w Zagrzebiu specjalizujący się w zachowaniach pszczół - ma pomysł na rewolucyjny i skuteczny sposób wykrywania min. Do tego zadania doskonale nadają się owady społeczne, a w szczególności pszczoły.

Mimo że pomysł wydaje się być abstrakcyjny, u podstaw jest całkiem logiczny. Pszczoły mają znakomity węch, który wykorzystują do odnajdywania kwiatów. Zespół Kezica postanowił wyczulić swoich skrzydlatych podopiecznych na zapach znajdującego się w minach trotylu. W tym celu, eksperymentalne pszczoły były karmione pokarmem zawierającym cząsteczki trotylu. Naukowcy założyli, że w ten sposób pszczoły zaczną kojarzyć TNT z posiłkiem i zaczną go poszukiwać jak kwiatów.

Okazało się, że śmiałe założenie chorwackiego badacza jest słuszne. W warunkach laboratoryjnych dowiedziono, że wytresowane pszczoły preferowały pożywienie z domieszką trotylu zamiast tradycyjnej wody z cukrem.

To jednak nie koniec eksperymentów. Kezic chciałby tresować nie pojedyncze pszczoły, a całe ich roje. Tylko wtedy, wypuszczając je na zaminowany obszar, przy użyciu kamery termowizyjnej można by śledzić gdzie zbiera się ich najwięcej. Wiele wskazuje na to, że niebawem pszczoły nie tylko będą żądlić i produkować miód, ale także ratować ludzkie życie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pszczoły | saper | ładunek wybuchowy | pszczoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy