Ultra HD 4K

Test LG OLED TV EG960 - jasna i ciemna strona mocy

"Zabójca LCD i plazmy" - tak eksperci określali technologię OLED. Czy to prawda? Odpowiedzi szukamy testując najnowszy telewizor LG - model o nazwie EG960.

O telewizorach OLED słyszymy od lat. Technologia określana jako "zabójca LCD" zadebiutowała na naszym rynku w zeszłym roku, ale przez ostatnie miesiące nie było o niej głośno. Do czasu. LG niebawem wprowadzi na rynek telewizor OLED nowej generacji - LG EG960. Mieliśmy go szansę przetestować.

OLED - co to za technologia

OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych. Ekrany powstałe w technologii OLED wydzielają samoistne światło, dzięki czemu nie wymagają podświetlenia. W następstwie  oglądający otrzymuje perfekcyjny współczynnik kontrastu (nawet 1 000 000:1) oraz idealną czerń (kolor czarny jest rzeczywiście "czarny"). Takie rozwiązanie sprawia, że ekrany OLED-owie - w teorii i w praktyce - biją na głowę ekrany LCD z podświetlaniem LED oraz telewizory plazmowe. Jak podaje LG, dodatkowym atutem LG OLED TV jest szybkość reakcji matrycy - ponad 1000 razy wyższa, niż w przypadku standardowych telewizorów LED

Reklama

A dlaczego ten model ma zakrzywiony ekran? Według producenta, profilowany ekran ma wyświetlać realistyczny obraz, niezależnie od kąta patrzenia, czy miejsca ustawienia urządzenia. Rzeczywiście obraz wydaje się bardziej przestrzenny w stosunku do płaskiego wykonania ekranu. Produkcja zakrzywionego ekranu wymaga zastosowania skomplikowanych metod, które niekiedy skutkują powstawaniem wadliwych pikseli. Dlatego LCD nie może korzystać z zakrzywionego ekranu. Tymczasem technologia telewizora z profilowanym ekranem OLED eliminuje możliwość występowania uszkodzonych pikseli. Zakrzywiony ekran nie każdemu przypadnie do gustu, ale zastosowanie tego rozwiązania w przypadku OLED-ów nie należy traktować jako wady. Dobrze, tyle teorii.

Kilka słów o wyglądzie

EG960 prezentuje się całkiem nieźle. Sylwetka ekranu jest smukła, a jego grubość jest porównywalna do nowoczesnego smartfonu. Podstawka prezentuje się elegancko i wygląda na solidną. Z tyłu znajdziemy 4 wejścia HDMI. Pilot dołączony do telewizora to pilot znany z innych urządzeń LG. Podsumowując, testowany sprzęt, chociaż prezentuje się bardzo dobrze, nie ma perfekcyjnego wyglądu, szczególnie biorąc pod uwagę cenę (tę podajemy na końcu). Jednak mimo wszystko, bez wątpienia łapie się do najwyższego segmentu prestiżowych urządzeń elektroniki konsumenckiej. Przejdźmy do tego, co najistotniejsze - do jakości obrazu.

Star Wars kontra Batman 

Nie ma co owijać w bawełnę - jakość obrazu dostarczana przez telewizor OLED onieśmiela. Obecnie nic nie może się z nią równać. To absolutny lider. Perfekcyjne kolory, idealna czerń i fantastyczna płynność ruchu. Takie są fakty. Nie jest bynajmniej tak, że różnica pomiędzy najnowszym telewizorem LCD LED z wysokiej półki na OLED-em to skok porównywalny do przejścia z telewizji analogowej na cyfrową, ale nawet mniej wprawne oko od razu wyłowi różnice. 

Podczas testów standardowo telewizor był sprawdzany podczas oglądania materiałów Full HD oraz Ultra HD (filmy Blu-ray oraz pliki cyfrowe), a także materiałów z internetu (strumieniowe przesyłanie danych) oraz przy pomocy konsoli Xbox One. Przygotowując się na premierę najnowszych Gwiezdnych Wojen, postanowiliśmy odświeżyć kilka fragmentów starej i nowej trylogii. Dzieło Lucasa nigdy nie wyglądało lepiej. Do sprawdzenia fantastycznej czerni posłużyła także gra "Arkham Knight", najnowsza odsłona grywalnej wersji Batmana. Mroczny Rycerz i "czarna czerń" oferowana przez OLED to perfekcyjny duet. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni.

WebOS, dźwięk i reszta

Poza organicznym ekranem, EG960 to standardowy telewizor 4K ze stajni LG, uzbrojony w smart TV web OS 2.0. Mieliśmy już szansę przetestować tę platformę (materiał do znalezienia w tym miejscu), warto jedynie podkreślić, że w tym modelu system nie sprawiał jakichkolwiek problemów.

Na koniec wspomnijmy o dźwięku. Telewizor został wyposażony w dwa głośniki marki  Harrman Kardon o mocy 10W (każdy z głośników). Rozwiązanie autorstw Harman Kardon wykorzystujące technologie Ultra Surround, sprawdza się nieźle, chociaż na rynku znajdziemy telewizory oferujące lepsze audio. Od czego jednak mamy porządnego soundbara lub zestaw kina domowego?

LG EG960 - moc w nim jest silna

Czytając ten materiał co bardziej złośliwi mogą odnieść wrażenie, że jest to artykuł sponsorowany, a redakcja nie potrafi być obiektywna. Nic bardziej mylnego - testowany OLED jest po prostu tak dobry. Ale nie brakuje niestety złych informacji. Tą najsmutniejszą jest cena. Za 65-calowego EG960 firma LG wyceniła na około 30 tys. złotych. Ta suma może przyprawić niektórych o zawrót głowy. Sam sprzęt pojawi się w sprzedaż w okresie przedświątecznym. LG EG960 należy zatem, stosując słownictwo z branży motoryzacyjnej, traktować jako najbardziej prestiżowy i najlepiej wyposażony model z całej linii OLED-ów. A czy znajdzie się coś za mniejsze pieniądze? Tak, model 55EG910 w cenie 9999 zł. Przyjrzymy się mu w najbliższym czasie.



Model LG OLED TV  LG 65EG960 - krótka specyfikacja

·         Wielkość ekranu: 65"

·         Rodzaj matrycy: OLED

·         Rozdzielczość 4K (3840x2160)

·         Cinema 3D (FPR), procesor True 4K Engine

·         Smart TV: webOS 2.0

·         System dźwiękowy: 2.0 Harrman Kardon, ULTRA Surround, moc RMS
10W + 10W

·         Kodek HEVC: 4K 60P, 4K 30P, 2K 60P

·         Hbb TV, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

·         Miracast, WiFi Direct

·         3 wejścia HDMI 1.4

·         Art Slim

Krzysztof Mocek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy