Medycyna przyszłości

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na niedowagę noworodków

Powietrze, którym oddychamy, może mieć nie tylko poważny wpływ na nasze zdrowie, ale także na pokolenia, które dopiero się rodzą. Niedawne badania wykazały, że ciężarne kobiety wystawione na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem mają większe szanse na urodzenie dziecka cierpiącego na niedowagę.

Badania przeprowadzono w Londynie, gdzie można odnotować niepokojąco wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, a w latach 2006-2010 urodziło się ponad 500 000 dzieci. Wyniki połączono z danymi dotyczącymi emisji dwutlenku azotu, tlenków azotu, drobnych pyłów zawieszonych, a także dziennym i nocnym poziomem hałasu drogowego.

Naukowcy odkryli, że chociaż nie zaobserwowano żadnego wpływu zanieczyszczenia hałasem, to z zanieczyszczeniami powietrza było inaczej. Ekspozycja ciężarnej kobiety na pył zawieszony zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z niedowagą o 2-6 proc. Jest to również związane z większą o 1-3 proc. szansą, że nowo narodzone dzieci będą za małe jak na swój wiek ciążowy.

- Nasze badania wykazały, że niewielki, ale znaczący odsetek dzieci urodzonych z niedowagą w Londynie można bezpośrednio przypisać ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza, w szczególności na drobne cząstki wytwarzane przez ruch drogowy - powiedziała dr Mireille Toledano z Imperial College London.

Przewiduje się, że wyniki uzyskane w Wielkiej Brytanii będą miały przełożenie na wiele innych europejskich miast. Naukowcy ostrzegają, że 17 mln dzieci na całym świecie oddycha powietrzem sześć razy bardziej toksycznym niż obowiązujace zalecenia WHO.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zanieczyszczenia powietrza | noworodki | niedowaga | dzieci | smog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama