Medycyna przyszłości

Zapach śmierci wywołuje agresję

Zapach martwego ciała jest intensywny i nieprzyjemny. Najnowsze odkrycia naukowców sugerują, że może on także wywoływać silne, wręcz agresywne reakcje u ludzi.

Putrescyna to substancja organiczna z grupy amin biogennych, która powstaje w wyniku rozkładu białek przy udziale bakterii beztlenowych. Nawet krótki kontakt z tym związkiem może wywoływać agresywne reakcje. Wyniki badań, które to udowadniają opublikowano we "Frontiers in Psychology".

Zespół naukowców z University of Kent pod kierownictwem Arnauda Wismana przeprowadził 4 eksperymenty weryfikujące świadome i nieświadome reakcje na putrescynę. Wykazano, że nawet przy niskich stężeniach substancji, ludzie odczuwali niepokój, wyrażali gotowość do ucieczki lub obrony (reakcja walcz lub uciekaj). Jest to pierwszy znany związek chemiczny, który jest odbierany przez człowieka jako sygnał zagrożenia i szybko może zmienić jego zachowanie.

Nie jest wykluczone, że putrescyna ma działanie przeciwne do feromonów, które mogą wywoływać podświadome pozytywne reakcje u ludzi.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zapach | nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy