Viagra może powodować utratę wzroku

Australijscy naukowcy odkryli, że viagra może powodować trwałe zaburzenia wzroku. Dotyczy to niewielkiej grupy osób regularnie przyjmujących niebieską tabletkę.

Sildenafil - substancja czynna wchodząca w skład viagry - może być szkodliwa dla ludzi z mutacją wywołującą retinopatię barwnikową. Choroba ta jest związana z odkładaniem barwnika w siatkówce i zaburzeniami krążenia oka, która ostatecznie kończy się utratą wzroku.

Chorobę wywołuje gen kodujący enzym PDE6. Schorzenie rozwija się tylko u osób posiadający dwie kopie tego genu, osoby z jedną przeważnie zachowują normalny wzrok.

Zespół naukowców z University of New South Wales odkrył, że sildenafil blokuje enzym biorący udział w przekazywaniu sygnałów z siatkówki do mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że viagra może powodować przemijające zaburzenia widzenia.

Przeprowadzając eksperymenty na myszach, uczeni odkryli, że połączenie retinopatii barwnikowej plus sildenafilu może okazać się zabójcze. U wszystkich przebadanych gryzoni z tym schorzeniem, którym podawano viagrę, wystąpiły zaburzenia widzenia, a u niektórych nawet całkowita degeneracja siatkówki.

Naukowcy wciąż jeszcze nie oszacowali, ile osób zażywających viagrę może być zagrożonych.

Dowiedz się więcej na temat: viagra | wzrok | oczy
Najlepsze tematy