Medycyna przyszłości

Używasz soczewek kontaktowych? Uważaj na ameby

Jeżeli używasz soczewek kontaktowych, nigdy nie powinieneś myć ich pod bieżącą wodą. W przeciwnym razie grozi ci niebezpieczeństwo zakażenia groźną amebą, która może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Andrew Carthew - ratownik z Kornwalii w południowej Anglii - musiał poddać się zabiegowi usunięcia gałki ocznej, po tym, gdy została ona zainfekowana przez pasożytnicze ameby Acanthamoeba. Organizmy te mogą powodować pełzakowate zapalenie rogówki (Acanthamoeba keratitis - AK), które może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet ślepoty.

Ameby znajdują się w większości próbek gleby i wód, chociaż do oczu dostały się prawdopodobnie za pomocą soczewek kontaktowych mytych pod wodą z kranu. Ameby zostają uwięzione między okiem a soczewką, gdzie infekują rogówkę. Mogą atakować nerwy rogówki i powodować bardzo silny ból.

Cierpienia Carthewa rozpoczęły się w czerwcu 2015 r., gdy pojawiła się u niego dziwna, przypominająca łzy, wydzielina z oka. Mężczyzna udał się do szpitala, w którym zdiagnozowano u niego typową infekcję oczu. Po kilku dniach odpoczynku w domu, stan Brytyjczyka się nie poprawił. Kilka tygodni później zdiagnozowano u niego Acanthamoeba keratitis, ale wtedy jego stan był znacznie gorszy.

- Ból jest trudny do zniesienia. Mogę to opisać jak ból zęba, promieniujący z oka. Ma on wpływ na całą twarz. Minęło 6-8 tygodni od pierwszych objawów, a ja leżałem w ciemnym pokoju z założonymi okularami. Nie byłem w stanie uwierzyć, że infekcja oka może być tak wyniszczająca - powiedział Carthew.

Ostatecznie infekcja okazała się tak poważna, że lekarze musieli usunąć mężczyźnie gałkę oczną. Chociaż choroba zmusiła Carthewa do przejścia na emeryturę wcześniej, niż planował, mężczyzna teraz ma się dobrze. Chce podnieść świadomość społeczną o tej stosunkowo nieznanej infekcji.

To oczywiste, że oko Carthewa mogło zostać oszczędzone, gdyby mył on - zgodnie z zaleceniami - soczewki sterylnym roztworem specjalnie do tego celu przeznaczonym. Acanthamoeba keratitis dotyka jedną na 25 000 osób używających soczewek kontaktowych w Wielkiej Brytanii. Szczególnie narażone są osoby, które w soczewkach kontaktowych pływają lub biorą w nich prysznic.

Jedynym sposobem, by unikać tego typu sytuacji jest regularna dezynfekcja soczewek, a jeszcze lepiej korzystanie z jednodniowych soczewek kontaktowych i wyrzucanie ich od razu po ściągnięciu z oka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: soczewki kontaktowe | oczy | wzrok | ameba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy