Medycyna przyszłości

Szczepionki komórkowe lekiem na HIV?

​Naukowcom udało się przyłączyć przeciwciała walczące z HIV do komórek odpornościowych, uzyskując tym samym populację komórek odpornych na działanie wirusa. W warunkach laboratoryjnych zmodyfikowane komórki nie tylko zastępowały te chore, ale także zatrzymywały rozprzestrzenianie się wirusa HIV.

Mimo ciągłych postępów w walce z HIV, wciąż nie ma lekarstwa na tego wirusa. Szacuje się, że wirus HIV uśmiercił na całym świecie już 35 mln osób. Obecnie stosowane leki przeciwretrowirusowe są skuteczne w zwalczaniu zakażeń HIV, ale nie eliminują całkowicie wirusa. Pacjenci, którzy przestają przyjmować leki cierpią na nawrót choroby.

Nowe podejście opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences" różni się od dotychczasowych terapii, ponieważ przeciwciała przyłączają się do powierzchni komórki, blokując wirusa przed dostępem do głównego receptora komórkowego i przeprowadzeniem replikacji.

Naukowcy zmusili zmodyfikowane i chore komórki do konkurowania o tę samą niszę, tak by przetrwały tylko te najsilniejsze. Takie podejście sprawia, że komórki osłabione i nieodporne na wirusa zostają wyeliminowane z organizmu.

- Ostatecznym celem będzie kontrola wirusa HIV u pacjentów cierpiących na AIDS bez potrzeby stosowania innych leków - powiedział John A. Zaisa, dyrektor Centrum Terapii Genowej w Los Angeles.

Naukowcy po raz pierwszy przetestowali swoją technikę przeciwko rinowirusowi, który jest odpowiedzialny za wiele przypadków przeziębienia. Do dostarczenia nowego genu użyto lentiwirusa, który polecił komórkom syntetyzować przeciwciała wiążące się z receptorem komórkowym wykorzystywanym przez rinowirusa. Wszystkie szczepy HIV muszą wiązać się z receptorem powierzchniowym zwanym CD4, więc naukowcy odnaleźli przeciwciała, które są w stanie osłaniać ten receptor. Wprowadzając je do organizmu udało się wytworzyć skuteczną ochronę na HIV. To coś na kształt szczepionki komórkowej.

Aby potwierdzić skuteczność opisanej metody potrzebne są dalsze badania, w tym próby kliniczne. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus hiv | HIV | AIDS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy