Medycyna przyszłości

Stworzono lek przeciwbólowy lepszy od morfiny

​Opiaty przynoszą ludziom ulgę w bólu od setek lat. Ich stosowanie nie jest jednak pozbawione skutków ubocznych, ale to ryzyko uzależnienia stanowi największy problem. Teraz naukowcy stworzyli innowacyjny lek przeciwbólowy, który jest silny jak morfina, ale pozbawiony niechcianego bagażu.

Zespół naukowców z Tulane University w Nowym Orleanie zaprojektował wersję chemicznego leku o nazwie endomorfina, który naturalnie występuje w organizmie. Lek na bazie peptydu działa na ten sam opioidowy receptor bólowy co morfina, ale jest znacznie bezpieczniejszy.

Przeprowadzono eksperymenty porównujące skuteczność dużych dawek morfiny i endomorfiny. U szczurów dostających morfinę, osłabiona była motoryka, podczas gdy zwierzęta otrzymujące endomorfinę nie doświadczały żadnych skutków ubocznych. Ulga bólu oferowana przez endomorfinę była równa lub większa do morfiny.

- Badania niepożądane charakterystyczne dla morfiny były zmniejszone lub całkowicie nieobecne w nowym leku. Jest to pierwszy peptyd dający tak silną ulgę w bólu, a jednocześnie wykazujący tak niewiele skutków ubocznych - powiedział James Zadina, jeden z autorów badań.

Endorfina nie powoduje aktywacji komórek glejowych rdzenia, minimalizując ryzyko zbudowania tolerancji na lek i tym samym przedawkowania. Naukowcy mają nadzieję, że testy kliniczne na ludziach rozpoczną się w ciągu najbliższych 2 lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: morfina | lek przeciwbólowy | opiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy