Medycyna przyszłości

Startują testy kliniczne pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi Zika

​W Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się testy kliniczne pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi Zika.


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na przeprowadzenie testów klinicznych. Preparat nazwany GLS-5700 zostanie podany 40 zdrowym osobom. Wyniki badań będą znane jeszcze w tym roku.

- Jesteśmy dumni, że otrzymaliśmy zgodę na przeprowadzenie pierwszej fazy testów klinicznych szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Planujemy przeprowadzić badania w najbliższych tygodniach i oczekujemy wyników jeszcze w tym roku - powiedział Joseph Kim, CEO firmy Inovio Pharmaceuticals, która opracowała szczepionkę.

Warto przypomnieć, że w I fazie testów klinicznych nie sprawdza się efektywności leku, a jego bezpieczeństwo oraz odpowiednie dawkowanie. Dopiero w II fazie testów klinicznych sprawdza się efektywność preparatu, ale na znacznie większej grupie pacjentów.

GLS-5700 to szczepionka bazująca na DNA wirusa Zika. Zawiera ona fragmenty kodujące białka znajdujące się na powierzchni wirusa. Po wprowadzeniu ich do organizmu osoby dorosłej nie dochodzi do żadnych komplikacji zdrowotnych, a organizm się uodparnia na patogen.

Trzeba jednak pamiętać, że to, że szczepionka GLS-5700 została dopuszczona do I fazy testów klinicznych, nie oznacza, że jest skuteczna u ludzi. GLS-5700 nie jest jedyną szczepionką przeciwko wirusowi Zika, która jest w fazie rozwoju.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wirus Zika | szczepionka | szczepionka DNA | Wirusy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy