Medycyna przyszłości

Roboty chirurgiczne już operują oczy

​Roboty chirurgiczne są od lat stosowane w szpitalach na całym świecie, mimo iż prawdopodobnie nigdy w pełni nie zastąpią lekarzy. Teraz chirurdzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykorzystali zdalnie sterowanego robota do przeprowadzenie delikatnej operacji wewnątrz ludzkiego oka. Dzięki submilimetrowej dokładności robot sprawdził się w warunkach niedostępnych dla ludzkiej dłoni.

Wykorzystanie robotów chirurgicznych oznacza zastosowanie metod mniej inwazyjnych dla pacjentów, skrócenie ich czasu rehabilitacji i zmniejszenie ryzyka infekcji. Cienkie instrumenty medyczne można wprowadzić do organizmu pacjenta przez niewielkie nacięcia lub otwory, takie jak ucho.

Lekarze z z Oksfordu przeprowadzili niezwykle precyzyjną operację na ludzkim oku. Zadaniem robota było usunięcie membrany o grubości 1/100 mm z powierzchni siatkówki, gdyż zakłócała ona proces widzenia. Mimo iż przeprowadzenie tak skomplikowanej operacji przez chirurga byłoby możliwe, wymagałoby to spowolnienia pulsu przez lekarza i synchronizację ruchów rąk z uderzeniami serca. Robotic Retinal Dissection Device (R2D2) poradził sobie z tym zadaniem bez najmniejszych problemów.

Dzięki siedmiu silnikom sterowanym niezależnie przez komputer, robot chirurgiczny może zmieniać swoje położenie w skali submilimetrowej. Podczas operacji, przez otwór mniejszy od 1 mm średnicy do oka pacjenta wprowadzono niewielkie urządzenie. Operatorem robota był prof. Robert MacLaren, który sterował urządzeniem chirurgicznym za pomocą specjalnego joysticka i na bieżąco obserwował operację pod mikroskopem. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem.

- Nie mam wątpliwości, że to właśnie jest przyszłość chirurgii. Obecna technologia ze skanerami laserowymi i mikroskopami umożliwia nam leczenie chorób siatkówki na niedostępnym do tej pory poziomie. Z systemem robotów możemy stworzyć zupełnie nowy rozdział operacji oczu, które do tej pory nie były możliwe - powiedział MacLaren.

Przy pomocy R2D2 wyleczono już łącznie 12 pacjentów.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chirurgia | robot chirurgiczny | okulistyka | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy