Medycyna przyszłości

Pora dnia ma wpływ na rozwój choroby

Pora dnia kontaktu z wirusem może mieć wpływ na rozwój samej infekcji. Naukowcy odkryli, że wirus, który wniknął do organizmu w godzinach porannych ma nawet 10 razy większą szansę na replikację od tego, który zakaził organizm w późniejszej części dnia.

Nowe odkrycie może mieć duży wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie organy odpowiedzialne za walkę z chorobami, jak również dla osób pracujących na zmianę, które mają zakłócony zegar biologiczny. To dlatego, że naukowcy podejrzewają, że nasz rytm dobowy dyktuje jak bardzo nasze komórki są wrażliwe na zakażenie.

- Pora dnia zakażenia może mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki jesteśmy podatni na daną chorobę, a przynajmniej na replikację wirusa. Oznacza to, że infekcja w niewłaściwym czasie może spowodować znacznie ostrzejszą infekcję. Jest to zgodne z ostatnimi badaniami, w których wykazano, że czas dnia podania szczepionki na grypę ma wpływ na jej skuteczność działania - powiedział prof. Akhilesh Reddy, jeden z autorów badań.

Odkrycie może mieć istotne znaczenie dla sposobu, w jaki reagujemy na epidemie. Wiedza, że organizm jest bardziej podatny na infekcje wirusowe w nocy oznacza, że podczas epidemii obywatele mogą zostać poproszeni o pozostanie w domach w godzinach wieczornych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wirusy | zakażenia | choroby | epidemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy