Medycyna przyszłości

Polacy chcą leczyć chorobę Alzheimera przy użyciu laserów

​Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Göteborgu dokonał niezwykłego odkrycia. Dzięki nim już wkrótce będzie możliwe leczenie chorób neurodegeneracyjnych przy pomocy lasera.

W przeprowadzonych niedawno eksperymentach, naukowcy dowiedli, że można wykorzystać laser wielofotonowy do odróżnienia skupisk białek powodujących choroby neurodegeneracyjne od tych prawidłowo funkcjonujących. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości ma być możliwe leczenie chorób Alzheimera, Parkinsona i Creutzfeldta-Jakoba.

W dotychczasowym leczeniu największym problemem była identyfikacja i usuwanie złogów nieprawidłowych białek. Obecnie służą do tego mocno toksyczne chemioterapeutyki, które są szkodliwe dla pacjentów. Laser wielofotonowy może zastąpić inwazyjne leki nie tylko w wykrywaniu, ale również przy usuwaniu białek. Jest to jednocześnie możliwe bez uszkadzania zdrowych tkanek.

"Do tej pory nikt nie wykorzystywał światła do leczenia chorób neurodegeneracyjnych. To zupełnie nowe podejście i wierzę, że dzięki niemu możemy dokonać prawdziwego przełomu w badaniach nad chorobą Parkinsona, Alzheimera czy Creutzfeldta-Jakoba" - powiedział Piotr Hańczyc z Politechniki Wrocławskiej.

Omówione choroby neurodegeneracyjne rozpoczynają się od gromadzenia beta amyloidu w komórkach w tak dużych ilościach, że te zakłócają ich prawidłowe funkcjonowanie. Różne białka tworzą różne amyloidy, ale wszystkie mają identyczną strukturę, która jest charakterystyczna dla tego typu tworów.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama